Euro 2016. Eksperci szacują: Polska ma 51,3 procenta szans na awans do ćwierćfinału

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie Goldman Sachs opublikował prognozy dotyczące szans Polaków podczas Euro 2016. A może zadecyduje... ranking fair play? Jeśli Niemcy wygrają we wtorek 1:0, a Polacy - 2:0, to obie drużyny zakończą rywalizację w grupie z siedmioma punktami, identycznym stosunkiem bramkowym, remisem w bezpośrednim meczu. Wtedy zdecyduje klasyfikacja Fair Play.
Reprezentacja Polski w świetnym stylu rozpoczęła mistrzostwa Europy we Francji. Podopieczni Adama Nawałki najpierw pokonali Irlandię Północną 1:0, a następnie zremisowali z faworyzowanymi Niemcami 0:0. Już tylko kataklizm może im odebrać szanse na awans.

Według ekonomistów z Goldman Sachs, szanse Polski na mistrzostwo wzrosły od początku turnieju ponad dwukrotnie - do 3,4 procenta, co daje biało-czerwonym szóste miejsce - przed rozpoczęciem turnieju Polacy plasowali się na 11. pozycji. Goldman Sachs szacuje, że szanse Polaków na ćwierćfinał to 51,3 proc., a na półfinał - 21,2.

A może zadecyduje ranking fair play?

Zawsze trudno było policzyć, co musi się stać, żeby nasi piłkarze awansowali. A na Euro 2016 trudno wyliczyć, co musi się stać, żeby odpadli.

Prawdopodobieństwo niepowodzenia wciąż istnieje. Potrzeba do tego sensacyjnego zwycięstwa Irlandii Płn. nad Niemcami, porażki Polaków z Ukrainą (zapewne wyższej niż jednobramkowa) oraz niekorzystnej kombinacji wyników w innych grupach. Analitycy firmy Goldman Sachs szacują zagrożenie na... 0,2 proc.

Wyższe jest prawdopodobieństwo, że lider i wicelider będą mieli identyczny bilans. Jeśli Niemcy wygrają we wtorek 1:0, a Polacy - 2:0 (ewentualnie będzie 2:1 i 3:1, nasi potrzebują odzyskać gola straty), to obie drużyny zakończą rywalizację w grupie z siedmioma punktami, identycznym stosunkiem bramkowym, remisem w bezpośrednim meczu. Wtedy zdecyduje klasyfikacja Fair Play, która zależy od liczby otrzymanych kartek (żółta kosztuje punkt, czerwona po dwóch żółtych - trzy punkty, bezpośrednia czerwona - też trzy, czerwona po żółtej - cztery punkty). Na razie wyżej są Niemcy. Uzbierali trzy karne punkty, a Polacy - pięć. Gdyby tu też padł remis, grupę dzięki wyższej pozycji w rankingu UEFA wygrają mistrzowie świata.

Tutaj znajdziecie wszelkie możliwe scenariusze zakończenia rywalizaji w grupie C.

Niemcy - Polska. "Ach, ten Milik", "Teraz naszym celem jest finał" [PRZEGLĄD PRASY]
Czy Polska dojdzie do półfinału?