2
0
2
Rosja
Bramki: Głuszakow (80.) Skład: Akinfiejew - Smolnikow, W.Bieriezucki, Ignaszewicz, Szczennikow - Gołowin (46. Mamajew), Neustaedter (46. Głuszakow) - Kokorin (76. Szyrokow), Szatow, Smołow - Dziuba
Słowacja
Bramki: Weiss (32.), Hamsik (45.) Kartki: Durica - żółta Skład: Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Kucka, Pecovsky, Hamsik - Mak (80. Duris), Weiss (72. Svento) - Duda (67. Nemec)
W meczu drugiej serii spotkań Euro 2016 Rosjanie przegrali ze Słowacją 1:2 (grupa B). Ozdobą meczu była cudowna bramka Marka Hamsika z 45. minuty.
Selekcjoner reprezentacji Słowacji Jan Kozak w pierwszym składzie środowego meczu wystawił piłkarza Legii Warszawa Ondreja Dudę. 21-latek, który w pierwszej kolejce strzelił bramkę Walii, w ciągu 66 rozegranych minut zaprezentował się z dobrej strony. Nie zdobył bramki, ani nie zanotował asysty, ale od czasu do czasu napędzał akcje swojej drużyny, potrafił też przytrzymać piłkę w ważnych momentach.

Duda nieźle rozumiał się z Markiem Hamsikiem (asysta i bramka). Obydwaj piłkarze byli odpowiedzialni za rozrzucanie piłki na skrzydła. Z bardzo dobrej strony pokazał się też Vladimir Weiss, strzelec pierwszej bramki.

Mecz od samego początku miał wysokie tempo. W początkowej fazie gry to Rosjanie osiągnęli delikatną przewagę, stwarzali więcej sytuacji, ale nie potrafili ich spożytkować. Szczególnie aktywny był mierzący 194 cm wzrostu Artiom Dziuba, któremu jednak w decydujących momentach brakowało dynamiki.

Słowacy skarcili Rosjan za statyczną i mało pomysłową grę w 32. minucie. Wtedy to Marek Hamsik popisał się wspaniałym, długim podaniem do wracającego ze spalonego Weissa. Słowacki skrzydłowy wykorzystał gapiostwo rywala, jednym zwodem minął dwóch obrońców i mając wiele wolnego miejsca pewnie pokonał Igora Akinfiejewa.

Przed przerwą ponownie znać dał o sobie piłkarz meczu - Marek Hamsik. Ekscentryczny piłkarz z Napoli w 45. minucie otrzymał piłkę na skraju pola karnego, mimo to - pod naporem rywala - zdołał znaleźć trochę miejsca i oddać strzał na bramkę. Mocne uderzenie odbiło się od słupka i wpadło do bramki. To dotychczas zdecydowanie najładniejsza bramka na Euro 2016.

Przez większą część drugiej połowy Słowacy sprawiali wrażenie ekipy, której tego popołudnia nic złego nie może się stać. Hamsik, Duda i spółka może nie konstruowali zbyt wielu ciekawych akcji, ale ze spokojem utrzymywali status quo w środku pola.

Problemy Słowaków zaczęły się dziesięć minut przed końcem spotkania. Wtedy Rosjanie zdobyli kontaktowego gola po doskonałej akcji lewym skrzydłem Olega Szatowa i celnym strzałem głową Dienisa Głuszakowa. Do końca spotkania Rosjanie atakowali, ale ostatecznie nie udało się im doprowadzić do prowadzenia.

Po dwóch seriach spotkań grupy B Słowacy mają trzy punkty, Rosjanie jeden. W czwartek o godz. 15:00 w kolejnym meczu tej grupy zagrają Anglicy z Walijczykami.

Nasza jedenastka pierwszej rundy. Znalazł się jeden Polak. Który?