El. ME 2016. Kadra trzeźwa

0 : 7
Informacje
Euro 2016 - eliminacje - Grupa D
Niedziela 07.09.2014 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Gibraltar
0
0
0
Polska
1
6
7
Składy i szczegóły
Gibraltar
Skład: Perez, Artell (88. Payas), Wiseman, J. Chipolina, R. Chipolina, K. Casciaro (63. Priestley), Walker, Casciaro, Perez, Bado (46. Gosling), Casciaro. Bramki: Kartki: Artell - żółta
Polska
Skład: Szczęsny, Wawrzyniak, Szukala, Glik, Olkowski, Grosicki (79. Starzyński), Rybus, Klich (72. Mączyński), Krychowiak, Lewandowski, Milik (72. Sobota). Bramki: 11., 47. Grosicki, 48., 54., 86., 90. Lewandowski, 58. Szukała Kartki: Klich - żółta, Glik - żółta
Na pokładzie samolotu z Faro do Warszawy selekcjoner Adam Nawałka długo rozmawiał z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem. Usiedli sami w pierwszym rzędzie i przegadali blisko połowę podróży. Po efektownej wygranej 7:0 z Gibraltarem na starcie eliminacji i przed październikowymi meczami z Niemcami i Szkocją wciąż jest o czym rozmawiać.
Gdy po spotkaniu w Faro wszedłem na konferencję prasową Nawałki i spojrzałem na selekcjonera, miałem wrażenie, że Polska spotkanie z Gibraltarem zremisowała. Na twarzy Nawałki nie rysował się nawet delikatny uśmiech. Nawałka nie zamierzał cieszyć się z efektownej wygranej, od razu myśli o mankamentach. - A dlaczego miałem się uśmiechać? Mieliśmy nastrzelać dużo goli, to strzeliliśmy. Patrzę na mecze inaczej niż pozostali obserwatorzy. Analizuję każdy detal - powiedział nazajutrz selekcjoner. W samolocie do Warszawy też nikt nie triumfował. - W końcu dobry mecz w reprezentacji - zagadnąłem Macieja Rybusa. - Ale jaki to rywal?

Z każdym meczem Nawałki widać więcej pojedynczych pozytywnych zdarzeń, ale jeszcze nie wiemy, jakie są choćby podstawowe założenia jego taktyki. Gdy po spotkaniu zapytałem Roberta Lewandowskiego o wytyczne selekcjonera na mecz z Gibraltarem (np. lewoskrzydłowy Rybus schodził do środka boiska), Robert odpowiedział, że nie ma sensu o tym mówić, bo spotkanie wygrali, a przed nimi kolejny mecz eliminacyjny i nie warto nic zdradzać. Gdy w trakcie zgrupowania w Warszawie spytałem Grzegorza Krychowiaka, jaki jest pomysł selekcjonera na grę kadry, też nie odpowiedział precyzyjnie. - My często musimy się dostosowywać do rywala. W meczach ze Szkocją i Irlandią nie możemy sobie dać wejść na głowę.

Nie pozwolić mają na to właśnie Krychowiak i Mateusz Klich, którzy w Faro rozegrali ze sobą kolejny mecz w środku boiska, ale jak dotąd najsłabszy, choć tego dnia rywalizowali ze strażakami, celnikami i policjantami. Krychowiak, który nie wracał z kadrą do Warszawy, tylko wsiadł w auto i z Faro pojechał do Sevilli, miał w czasie tej podróży o czym rozmyślać.

Wracający do Warszawy Sebastian Mila jest optymistą: - Strzelić siedem goli w takim meczu to też nie jest takie proste. A gdybyśmy zdobyli od razu po pierwszym golu drugą bramkę nie byłoby tego słabszego fragmentu gry. Nasze gole w drugiej połowie padły po ładnych akcjach. Nie było w nich przypadku - mówił Mila, który uważa, że może jeden lub dwóch rywali dałoby radę w ekstraklasie. - Ofensywny pomocnik, numer 10 i prawy pomocnik, numer 9 - wymienił. Numer 9, czyli ten, z którym mnóstwo kłopotów miał Wawrzyniak.

Po wylądowaniu na Okęciu prezes Zbigniew Boniek wszystkim piłkarzom uściskiem dłoni podziękował za efektowną wygraną. Ale on też ma trzeźwy ogląd rzeczywistości. Poważne granie rozpocznie się za miesiąc.

Szczęsny, Lewandowski i reszta latają! [ZDJĘCIA]