Euro 2012. Portugalia zasłabła. Ławka nie pomogła

0 : 0
Informacje
Euro 2012 - Półfinały
Środa 27.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Portugalia
0
Hiszpania
0
Po świetnej grze przez 90 minut zespół Portugalii nie był w stanie podjąć walki z Hiszpanami w dogrywce. Zabrakło mu kroplówki z ławki rezerwowych. Portugalia przegrała na karne i żegna się z turniejem
Jedno z piłkarskich porzekadeł mówi: Pokaż mi swoją ławkę, a powiem ci jaki masz zespół". W starciu Hiszpanii z Portugalią było to widać bardzo wyraźnie. Po znakomitych 90 minutach, w których Portugalia była co najmniej równorzędnym rywalem dla Hiszpanów, drużyna Paulo Bento zagrała bardzo kiepską dogrywkę. Wynikało to z tego, że po potężnym wysiłku włożonym w mecz i rozbijanie ataków hiszpańskiej "tiki-taki" zupełnie opadli z sił pomocnicy portugalscy - Joao Moutinho, Miguel Veloso i Raul Meireles. Każdy z nich byłcichym bohaterem meczu, przyczyniłsię do doprowadzenia do dogrywki może nawet bardziej niż Cristiano Ronaldo. Cena, jaką za to zapłaciła cała trójka, była bardzo wysoka.

Trener Paulo Bento zmienił Miguela Veloso,w dogrywce zszedł z boiska pół żywy Raul Meireles. Dla Joao Moutinho zabrakło już zmiany, a i on ledwie trzymałsię na nogach. I to właśnie on podszedł do pierwszego dla Portugalii rzutu karnego w konkursie jedenastek. Wtedy, gdy Portugalczycy zyskali przewagę po inaugurującym tę serię pudle abiego Alonso.

Joao Moutinho zmarnował szansę. Strzelił za słabo, za nisko i w sposób, który odczytałhiszpański bramkarz Iker Casillas. Hiszpania błyskawicznie odwróciła niekorzystny przebieg rzutów karnych i ostatecznie awansowała do finału.

Jaką rolę w tym strzale i w całym przebiegu końcówki meczu oegrało zmęczenie Joao Moutinho? Zapewne ogromne. Pod koniec spotkania Portugalczycy grali już niemal bez środka pola, a żaden z ich zmienników - ofensywni Nelson Oliveira i Varela, a zwłąszcza Custodio - nie byli w stanie skutecznie zastąpić wykończonych bohaterów środka pola. Odwrotnie niż w zespole Hiszpanii, gdzie każdy ze zienników dawał drużynie nową jakość i świeży oddech.

Portugalia przegrała, bo padła ze zmęczenia.