Euro 2012. Niemcy jak Hiszpania? Jeszcze nie

4 : 2
Informacje
Euro 2012 - Ćwierćfinały
Piątek 22.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Niemcy
4
Grecja
2
?Niemcy mają kłopot, że istnieje Hiszpania? powiedział w czasie piątkowego meczu Niemcy - Grecja (4:2) jeden z telewizyjnych komentatorów w TVP. Pomocnik reprezentacji Niemiec Bastian Schweinsteiger przyznaje, że Hiszpanie są wzorem dla jego drużyny. Ale zespołowi, który z Grecją wygrał 15 z kolei mecz o punkty (rekord), jeszcze do Hiszpanii trochę brakuje.
- Wzorem dla nas jest defensywna gra Hiszpanii i Barcelony. Oni ustawiają się odpowiednio jeszcze zanim stracą piłkę - zachwycał się niedawno Schweinsteiger. Choć po czterech meczach turnieju Niemcy mają komplet zwycięstw i dziewięć strzelonych goli (Hiszpania trafiła sześć razy w trzech meczach grupowych) to gra w obronie pozostawia wiele do życzenia. Poza pierwszym meczem turnieju - wygranym 1:0 z Portugalią - traci w każdym gola. Dwa z czterech strzelił im teoretycznie najsłabszy rywal, czyli Grecja. Piątkowi przeciwnicy choć rozpaczliwie się bronili, a akcję ofensywną przeprowadzali średnio co sześć minut (Niemcy mieli 58 takich w meczu), to strzelili gola z kontry i wypracowali rzut karny.

Niemcy nie są na razie w stanie tak zdominować rywala, jak Hiszpanie. Co prawda w meczu z Grecją mieli piłkę przy nodze przez 66 proc. czasu gry, czyli tyle ile Hiszpanie w meczu z Irlandią (4:0), ale w przypadku tych drugich to reguła. 20-procentową przewagę mieli nawet w zremisowanym 1:1 meczu z Włochami, tymczasem Niemcy w spotkaniu z Holandią (2:1) byli rzadziej przy piłce niż rywale (48 - 52 proc.). O ile w przypadku Hiszpanii taka przewaga wynika ze sposobu gry, to Niemcy osiągnęli ją w piątek w dużej mierze dzięki greckiej taktyce, która zakładała obronę i cofanie się na własną połowę po każdej stracie piłki.

Warto pamiętać że obie drużyny grają nieco inaczej. Hiszpanie stale wymieniają podania, piłka jest ciągle w ruchu. Stąd rekordowa liczba podań w meczu z Irlandią - 860 w tym 788 celnych. Niemcy, którzy częściej biegają z piłką, do tych statystyk się zbliżyli. Na 709 podań aż 649 trafiło do adresata, czyli jeśli chodzi o celność (92 proc.) pobili Hiszpanię. Ale w całym turnieju Niemcy na 2557 podań mieli 1963 celne. Hiszpanie skutecznie podawali 1978 razy (na 2411 prób), choć zagrali mecz mniej!

Jeśli chodzi o celność podań lepsi od Niemców na całym turnieju są jeszcze Francuzi. Druga różnica polega na dośrodkowaniach. Hiszpanie nie dośrodkowują prawie wcale. Na tym turnieju spróbowali takich podań dziewięć razy (najmniej ze wszystkich zespołów) i wszystkie próby były nieudane. Podniesienie piłki z murawy to dla Hiszpana niecodzienność, tym bardziej, że wobec taktyki trenera Vincente del Bosque, któremu zdarzało się grać... bez napastnika, skrzydłowi nie mieliby komu dośrodkować piłki. Tymczasem Niemcy należą do najczęściej dośrodkowujących na Euro 2012 (38 prób - więcej tylko Portugalia). Grekom gole w ten sposób strzelali Sami Khedira i Miroslav Klose, Portugalii - Mario Gomez.

Warto jednak wyróżnić niemieckich pomocników. Europa zachwyciła się rekordem Xaviego, który w meczu z Irlandią podawał 136 razy (127 razy celnie). Pobił rekord Euro - 117 podań - należący od 20 lat do Ronalda Koemana, ale Holender ustanowił go przez 120 minut meczu z Niemcami. W piątek Bastian Schweinsteiger podawał 118 razy (109 celnych), pięć razy zabierał piłkę rywalom. Mesut Oezil miał 117 podań (109 celnych), sam otrzymał ich aż 123. W całym turnieju ten pierwszy ma dwie asysty, ten drugi podawał przy golach trzy razy. Piłkarze na wagę złota?

Niemcy mogą spotkać się z Hiszpanią dopiero w finale.

Euro 2012. Loew zrobił zmiany, ale ma jeszcze większy ból głowy ?