Francja na Euro 2012. Abidal będzie na trybunach w Doniecku?

2 : 0
Informacje
Euro 2012 - Ćwierćfinały
Sobota 23.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Hiszpania
2
Francja
0
Obrońca Barcelony i reprezentacji Francji Éric Abidal dostał zaproszenie na sobotni ćwierćfinał Hiszpania - Francja. Piłkarzowi w kwietniu przeszczepiono wątrobę.
- Byłoby to wielką radością dla obu drużyn, gdybyśmy zobaczyli go na trybunach w czasie ćwierćfinału - powiedział bramkarz Barcelony i rezerwowy w kadrze Hiszpanii Victor Valdes na konferencji prasowej w Gniewinie. - Wiem o tym, że przechodzi rehabilitację po operacji, i to jest dla niego najważniejsze. Ale jeśli przyjedzie, będziemy zachwyceni - dodał.

U 32-letniego piłkarza w marcu 2011 wykryto raka wątroby. Przeszedł operację, który skończyła się na tyle pomyślnie, że pod koniec sezonu wrócił do gry. Zagrał w finale Ligi Mistrzów z Manchesterem United. Po zwycięstwie koledzy poprosili go, by jako pierwszy wzniósł trofeum.

Przed kilkoma miesiącami Abidal dowiedział się, że wystąpiły przerzuty. Konieczna okazała się transplantacja. Było oczywiste, że francuski obrońca nie wystąpi na Euro 2012. Pojawiły się wątpliwości, czy będzie możliwy jego powrót do sportu.

- Dochodzi do siebie. Czas pokaże, czy wróci do gry. Jeśli Éric powie tak, nie ma powodu, by tego nie zrobił - stwierdził pod koniec maja - półtora miesiąca po zabiegu - operujący go lekarz Juan Carlos Garcia-Valdecasas. Ocenił, że Francuz do normalnego życia może wrócić za sześć, dziesięć miesięcy. - Ma doskonałe samopoczucie, to twardy charakter. Nigdy nie narzeka na to, co go spotkało - dodał lekarz.

Kilka dni przed inauguracją Euro prezes federacji Noël Le Graët wysłał zaproszenie do piłkarza na trzeci mecz grupowy ze Szwecją. Abidal się jednak nie pojawił, a jednym z powodów były panujące na Ukrainie upały. Le Graët ponowił zaproszenie przed ćwierćfinałem.

Sobotni mecz dla piłkarza ma wymiar symboliczny. Zagrają dwie najbliższe mu reprezentacje. Dla Francji rozegrał 61 spotkań, po raz ostatni w lutym w Bremie z Niemcami (zwycięstwo 2:1). To po powrocie z tego meczu dowiedział się o konieczności operacji. Abidal od 2007 roku występuje w Barcelonie, gdzie gra większość reprezentantów Hiszpanii. Z Barcą trzykrotnie zdobył mistrzostwo kraju, świętował wygranie Ligi Mistrzów. Ma ważny kontrakt z katalońskim klubem do czerwca 2013 roku.

"Ronaldo to 12-ty piłkarz świata" - Sandro Rosell o piłkarzu Realu Madryt »