Niemcy na Euro 2012. Kadra Loewa może przejść do historii niemieckiej piłki

Reprezentacja Niemiec jeszcze nigdy nie wygrała wszystkich meczów grupowych podczas mistrzostw Europy. Drużyna Joachima Loewa stoi więc przed szansą dokonania historycznego wyczynu zdobycia kompletu punktów w pierwszej fazie turnieju. O 20.45 Niemcy zagrają z Danią. Relacja Z czuba i na żywo w Sport.pl
Przed ostatnią kolejką grupy B Euro 2012 Niemcy z sześcioma punktami zajmują pierwsze miejsce w stawce. W niedzielę podopieczni Joachima Loewa zagrają ostatni mecz fazy grupowej. Jeżeli zwyciężą z Danią, wygrają grupę i przejdą do historii niemieckiej piłki. Jeszcze nigdy reprezentacja Niemiec nie zdobyła kompletu punktów w fazie grupowej mistrzostw Europy. Na mundialu taka sztuka udała im się dwa razy - w Meksyku w 1970 roku i w Niemczech w 2006 roku.

Euro 2012 jest 11 turniejem, na którym występuje reprezentacja Niemiec. Pierwszy raz - jako RFN - nasi zachodni sąsiedzi zagrali w Belgii w 1972 roku. Wtedy to zmagania rozpoczęto od fazy ćwierćfinałowej.

Podział na grupy pojawił się dopiero na mistrzostwach we Włoszech w 1980 roku. Niemcy wygrali wtedy grupę A, zwyciężyli w dwóch pierwszych meczach, ale w ostatnim spotkaniu zremisowali 0:0 z Grecją.

Cztery lata później RFN odpadło w fazie grupowej mistrzostw. W 1988 roku nasi zachodni sąsiedzi - gospodarze turnieju - po raz kolejni okazali się najlepsi wśród drużyn grających w grupie A. Po remisie 1:1 z Włochami w meczu otwarcia, podopieczni Franza Beckenbauera wygrali dwa kolejne spotkania - z Danią i Hiszpanią.

W 1992 roku w Szwecji - już pod flagą zjednoczonego państwa - Niemcy wyszli z grupy B z drugiego miejsca (bilans 1-1-1). Cztery lata później piłkarze Bertiego Vogtsa powtórzyli historię z roku 1980. Pewnie wygrali dwa pierwsze spotkania (2:0 z Czechami i 3:0 z Rosją), by w ostatnim meczu fazy grupowej zremisować 0:0 z Włochami.

Początek XXI wieku był w wykonaniu Niemców fatalny. Mistrzostwa w Holandii i Belgii w 2000 roku, a także portugalskie Euro 2004 nasi sąsiedzi kończyli już na fazie grupowej. W Austrii i Szwajcarii w 2008 roku Niemcy zajęli drugie miejsce z sześcioma punktami.

Wygrać "grupę śmierci"

Joachim Loew zapowiedział, że nie da odpocząć swoim podstawowym zawodnikom w spotkaniu z Danią. Wszak ani Niemcy ani Duńczycy nie mają jeszcze zapewnionego udziału w ćwierćfinałach. - Nie jesteśmy jeszcze pewni awansu. Czeka nas bardzo ciężki pojedynek. Zadanie jest tym trudniejsze, że nasi rywale także walczą o wyjście z grupy. Choć jak sami mówią, "mogą, ale nie muszą" awansować, nie czują presji, więc mogą jeszcze sprawić sensację - powiedział Loew.

Z Gomezem wszystko jest łatwiejsze... Niesamowity wyczyn snajpera

Mario Gomez jest jak na razie najskuteczniejszym snajperem reprezentacji Niemiec. Piłkarz Bayernu Monachium zdobył w dwóch meczach trzy gole. Jak wyliczono w specjalnej statystyce Prozone, Gomez podczas meczów z Portugalią i Holandią miał kontakt z futbolówką przez zaledwie 23 sekundy!