Euro 2012. Niemcy pokonali Holandię w hicie grupy B

Reprezentacja Niemiec po dwóch golach Mario Gomeza pokonała 2:1 Holendrów. ?Oranje? wciąż mają szansę na awans do ćwierćfinału, ale nie wszystko zależy już od nich.

Holandia wyjdzie z grupy? Dyskutuj na forum Sport.pl

Pierwsza połowa meczu należała do Niemców. Holendrzy w prawdzie zaczęli spotkanie od ataków (szanse miał przede wszystkim Van Persie), szybko stracili jednak inicjatywę. Z czasem Niemcy zbudowali przewagę w środku pola, co szybko dało efekt bramkowy.

W 24. minucie niewidoczny do tej pory Mario Gomez dostał kapitalne prostopadłe podanie ze środka pola od Schweinsteigera. Snajper Bayernu nie zwykł marnować takich sytuacji. Tuż przed końcem pierwszej połowy Gomez ukąsił drugi raz - znowu po podaniu Schweinsteigera - tym razem mocnym strzałem pod poprzeczkę z boku pola karnego nie dał szans Stekeleburgowi. Niemcy na przerwę schodzili z bezpieczną, dwubramkową zaliczką.

Po przerwie Bert van Marwijk dokonał dwóch zmian - wprowadził na boisko van der Vaarta i Huntelaara. Holendrzy zaczęli atakować, choć w ich poczynaniach nadal było dużo niedokładności. W 73. minucie udało im się zdobyć bramkę kontaktową - po indywidualnej akcji w środku pola z 20. metrów do siatki trafił Van Persie. Była to pierwsza bramka "Oranje" w tym turnieju. Do wyrównania zabrakło czasu i umiejętności.

Porażka nie przekreśla jeszcze szans Holendrów na wyjście z grupy B. W ostatnim meczu podopieczni Van Marwijka mierzą się z Portugalią - jeśli wygrają dwoma golami, a Niemcy pokonają Duńczyków - awansują do ćwierćfinału.