Sport.pl

Predator Lethal Zones: Zabójczo niebezpieczne

Jakie są najpopularniejsze buty na Euro? Nie trzeba skomplikowanych obliczeń i godzin szperania po sieci, wystarczy dokładniej oglądać mecze. Na boiskach Polski i Ukrainy królują Predator Lethal Zones - najnowsze buty adidasa.

Historia modelu Predator rozpoczyna się w 1994 roku. Specjalnie na mistrzostwa świata w USA powstał oryginalny, pierwszy model Predator. Wyróżniał się charakterystycznymi gumowymi ząbkami w przedniej części podeszwy oraz oryginalnym, drapieżnym wyglądem. Zawodnicy pokochali go od razu, bo nowe Predatory znacząco poprawiały siłę i precyzję strzałów.

But turniejowy


Zachęcona entuzjastycznym przyjęciem firma z Herzogenaurach przygotowuje w ciągu roku kolejną wersję Predatora - model Rapier. W 1996 roku, specjalnie na angielskie ME, pojawia się Predator Touch, który był pierwszym modelem z serii, wyposażonym w podeszwę Traxion, która potem stała się standardem w butach adidas. Od tego momentu nowy model Predator pojawia się dokładnie co dwa lata, na turnieje mistrzostw świata i Europy. Wygląd buta powoli ewoluuje - powierzchnia cholewki jest coraz gładsza, a korki w podeszwie są coraz większe. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, kolejne modele są coraz lżejsze. Nie zmienia się tylko tradycyjna, biało-czarno-czerwona kolorystyka.


Kolor robi różnicę


To trwające prawie dwie dekady przywiązanie do tradycji sprawiło, że w 2011 roku na premierze adipower Predator dziennikarze przeżyli mały szok. Spodziewali się klasycznego buta, a zobaczyli zupełnie nowy model, w rewolucyjnych odblaskowych kolorach. Ta zmiana o 180 stopni okazała się jednak strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczne połączenie błękitu z fluorescencyjną żółcią dało Predatorom nowe życie i ogromną popularność, zwłaszcza wśród młodszych fanów piłki. To dlatego najnowsze Predator Lethal Zones też przyciągają oczy mocną mieszanką dwóch intensywnych kolorów - krwistej czerwieni i ciemnego błękitu.


Prawdziwa rewolucja


To jednak nie kolorystyka stanowi o tym, że Predator Lethal Zones to rewolucyjny model. Po raz pierwszy bowiem tak mocny nacisk położono na opinię piłkarzy. Założenie było proste - każdy zawodnik dostawał biały but i marker. Cel? Zaznaczyć miejsce, którego najczęściej używa przy swoim firmowym zagraniu, a następnie opisać je jak najdokładniej. W testach brali udział zarówno gwiazdorzy, tacy jak Xavi, Nani czy Van Persie, a także młodzi gracze ze szkółek Chelsea czy Realu.


W ten sposób powstało pięć Stref Zagrożenia (podanie, przerzut, przyjęcie, drybling i zabójczy punkt), które odpowiadają pięciu kluczowym zagraniom. Każda ze stref ma inny kształt, który formowany jest ze specjalnej gumy i ma pomóc w perfekcyjnej grze. Efekt? Rewelacyjny. Kolejną rewolucję stanowi materiał, z którego wykonano but. Hybridtouch to połączenie syntetyku ze skórą, które łączy komfort z odpornością na nasiąkanie. Predator Lethal Zones, jak wszystkie buty adidas, występuje w czterech rodzajach podeszw, przystosowanych do gry na różnym podłożu. Nie mogło też zabraknąć miejsca na miCoach SPEED_CELL. To wszystko sprawia, że Predator Lethal Zones to w tej chwili najnowocześniejszy but piłkarski na rynku. Nie wierzycie? Popatrzcie na gwiazdy, które go wybrały. One wiedzą najlepiej.


Jedenastka Predator na Euro:
Casillas - Arbeloa, De Rossi, Hummels - Gerrard, Xabi Alonso - Nani, Xavi, Mueller, Rakitić - Van Persie

Gwiazdy Euro 2012 o butach Predator Lethal Zones:


Xavi:


Predator Lethal Zones to prawdziwa rewolucja. Pięć stref stworzyliśmy wspólne i jestem zachwycony efektami. Inżynierom adidas udało się perfekcyjne wykonać to, co im sugerowaliśmy. Cieszę się, że nie tylko ja, ale też moi koledzy z boiska mogli mieć wpływ na ostateczny kształt Predator Lethal Zones.


Nani:


Byłem zaangażowany w proces tworzenia Predator Lethal Zones i bardzo mnie cieszy finalny efekt oraz możliwość testów pięciu różnych stref. Buty są lekkie, wygodne i pomagają mi kontrolować piłkę przy podaniach, uderzeniach oraz dryblingu. Dla mnie to bardzo ważne, bo potrzebuję bardzo lekkich, a jednocześnie precyzyjnych butów. Dlatego jestem zachwycony materiałem Hybridtouch, bo łączy w sobie komfort skóry z lekkością syntetyku. Czegoś takiego potrzebowałem.


Robin van Perise:


Jeśli chcesz być najlepszy, musisz być wszechstronny. Umożliwią Ci to nowe Predator Lethal Zones. Pięć stref umiejscowiono tam, gdzie but najczęściej styka się z piłką. Strefy zaprojektowane są w celu maksymalnego zwiększenia precyzji, siły oraz kontroli nad piłką. adidas zaprojektował nowy but z serii Predator opierając się na ocenie mojej, oraz moich kolegów z boiska. To wspaniałe, że adidas liczy się z naszym zdaniem, ponieważ to my wiemy najlepiej, czego potrzebujemy na boisku. Reszta to już ich wiedza.

Więcej o: