Gdzie w Poznaniu można kibicować naszym?

Chcesz z innymi przeżywać mecz Polska - Grecja? Naszej reprezentacji możesz kibicować także w Poznaniu. W strefie kibica, pubach, klubach, a nawet kinach.
W poznańskiej strefie kibica, która powstała na placu Wolności, każdego dnia mecze będzie można oglądać mecze i wysłuchać koncertów. Takie spotkania jak mecz otwarcia, gdy Polska zmierzy się z Grecją, powinny przyciągnąć do strefy kibica komplet 30 tys. ludzi.

Na placu Wolności z piwem, ale bez wuwuzeli

Strefa otworzy bramy punktualnie o godz. 15. To będzie symboliczny początek Euro 2012 w Poznaniu. Kibice wejdą do fan zone dwoma wejściami na al. Marcinkowskiego: jednym od strony ul. Paderewskiego, drugim od strony ul. 23 Lutego.

- Chcemy, żeby coś się działo na scenie od razu po otwarciu strefy, jak tylko otworzymy bramy. Tak aby kibice nie musieli czekać - mówi Joanna Janowicz-Strzyżewska ze spółki Euro Poznań 2012. Dlatego na scenie pojawi się animator, a po około 20 minutach dołączy wiceprezydent Tomasz Kayser, który przywita zgromadzonych i oficjalnie otworzy strefę kibica.

O godz. 15.30 wystąpi raper Mezo ze swoim zespołem znanym z programu "Bitwa na głosy". Na dzień dobry zaśpiewa swój nowy utwór "Gotowi na Euro". Wstęp do strefy jest bezpłatny, ale miejsce siedzące kosztuje 30 zł.

Będzie można wypić piwo. Ale nie każde. Dozwolone jest tylko specjalne, niskoprocentowe piwo Carlsberga. Półlitrowy kufel ma kosztować 8 zł. Żadnego innego alkoholu ani napojów nie wolno wnosić do strefy. Na liście zakazanych przedmiotów są też: parasole, laski z ostrym zakończeniem, flagi większe niż 150x150 cm, rowery, trąbki, bębny i inne "urządzenia wytwarzające hałas". Na placu Wolności nie usłyszymy więc słynnych wuwuzeli, znanych z afrykańskiego mundialu w 2010 r. Zbędne rzeczy będzie można zostawić w depozycie. Ochroniarze nie będą wpuszczać zwierząt (z wyjątkiem psów przewodników) ani osób, które już przy wejściu będą pod wpływem alkoholu.

Dla kibiców, którzy za piwem nie przepadają, do kupienia będą oczywiście inne napoje, soki, woda czy kawa. Warto pamiętać, że wszystkich transakcji w fan zone będzie się dokonywać nie gotówką, tylko kartami zbliżeniowymi. Jeśli ktoś takiej nie ma, będzie mógł ją sobie wyrobić przy specjalnym stanowisku banku Pekao.

Po meczu Polska - Grecja będzie chwila odpoczynku dla kibiców. Ale tylko chwila. Już o 20.45 zacznie się drugie spotkanie "polskiej" grupy: Rosjanie zmierzą się z Czechami. Oczywiście ten mecz także będzie transmitowany na placu Wolności. Zakończy się około godz. 22.30. Ale piłkarska zabawa potrwa znacznie dłużej, bo kibice będą musieli wyjść ze strefy dopiero o drugiej w nocy.

A jak się nie zmieścimy?

Gdzie wybrać się, jeśli nie zmieścimy się do środka lub po prostu nie lubimy oglądać meczów w otoczeniu dzikich tłumów? Mniejsza strefa dla kibiców powstała wokół Areny. To Fan Camp Carlsberga, który funkcjonować będzie podczas meczów grupowych w Poznaniu, czyli od 8 do 19 czerwca. Przez ten czas wydzielony będzie teren wokół Areny zajmujący większość parku Kasprowicza. Znalazły się w nim m.in. strefy sportu, zabawy i noclegów. 1,5 tys. dwuosobowych namiotów będzie można rozstawić za tzw. górką w pobliżu ul. Reymonta. W miasteczku stanie też hala, w której znajdą się gastronomia i wielkie telebimy, na których będzie można oglądać mecze. Kibice skorzystają też z punktów: medycznego, informacji turystycznej i ewangelizacji. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać na terenie Carlsberg FanCamp wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, która podpisze stosowne oświadczenie.

W kameralnym gronie

Nacieszyć się futbolem w bardziej kameralnych warunkach będzie można tuż obok oficjalnej strefy w gazetowym Przystanku Kibica (Gazeta Cafe, ul. 27 Grudnia 3). Można tu nie tylko napić się kawy czy zjeść przekąskę, ale i pograć w gry na Xbox kinect lub w piłkarzyki w specjalnie ustawionym na czas Euro ogródku. Dla najlepszych graczy przewidziane są nagrody. W środku kawiarni obejrzymy transmisje TV wszystkich meczów, a w ofercie znajdziemy m.in. zestaw kibica - kawę z kanapką i piłkarskim gadżetem. Kto nie zdążył się przygotować do kibicowania Polsce, nic straconego - w dni, kiedy gra nasza reprezentacja (np. w piątek w godz. 15-18), będzie można wpaść na Przystanek Kibica, by pomalować twarz w odpowiednich barwach. Kto zaś ma ochotę podzielić się ze światem i redakcją "Gazety" uwagami na temat Euro, komentarzem meczu czy po prostu pozdrowieniami z Poznania, może to zrobić na specjalnym, ustawionym w Gazeta Cafe komputerze. Wasze wypowiedzi znajdą się w serwisie poznan.gazeta.pl/przystanek, a najciekawsze - również w codziennej "Gazecie".

W kinie i w klubie

Euro będzie można oglądać też w licznych pubach i klubach. Polską reprezentację można dopingować m.in. w... irlandzkim Tanner's Irish Pub przy ul. Garbary 65. Wszystkie mecze będzie można tam oglądać na czterech ekranach, codziennie zaplanowane są występy muzyczne na żywo, a w sprzedaży kibice znajdą oczywiście Magners Cider. W innym irlandzkim pubie The Dubliner po meczu Polaków będzie można o godz. 23 wysłuchać koncertu zespołu Lans Vegas.

Cztery telebimy staną też w Alibi Club przy Al. Niepodległości - przed nimi zasiądzie ok. 250 kibiców. W Alibi są dwie strefy. Jedna dla rezerwacji, w ramach której trzeba jednak wykupić voucher o wartości 80 zł do wykorzystania na piwo, grill itd. W lokalu będzie też część bez rezerwacji, ale wiadomo, że tam trzeba przyjść zdecydowanie wcześniej niż na rozpoczęcie meczu.

W okolicach Uniwersytetu Ekonomicznego powstanie zresztą całe futbolowe zagłębie - mecze jak przy każdej większej imprezie będzie można zobaczyć też w Corner Pubie przy ul. Taczaka.

Na dużym ekranie mecze będą wyświetlane również w Cafe Misja, gdzie szalik polskiej reprezentacji gwarantować będzie 10 proc. zniżki na produkty kawiarniane.

Piłkarskie szaleństwo udzieliło się również w Klubie Opcja (ul. Półwiejska), gdzie będzie można obejrzeć nie tylko mecz otwarcia, ale również kolejne. A po spotkaniach zaplanowane są imprezy taneczne z DJ-ami. Mecze transmitować będzie nawet klub muzyczny Fabrika przy ul. Mokrej. W klubie mają telebim i trzy telewizory plazmowe. A po meczu planują after party.

Mecze transmitowane będą również w trzech poznańskich Multikinach (51, Stary Browar, Galeria Malta) - wszystko w ramach kampanii "Wielka piłka na wielkim ekranie".

Polska wygra z Grecją?