Ciężkie życie fana na Euro 2012 w Krakowie

Ogromne kolejki po bezpłatne bilety i tłumy ochroniarzy. Podczas Euro 2012 do Krakowa przyjadą piłkarze Anglii, Holandii i Włoch, ale ich kibice nie powinni spodziewać się, że gwiazdy opuszczą ?złote klatki?
Pierwszy raz w historii tak dużego turnieju w jednej aglomeracji zamieszkają zawodnicy trzech kadr narodowych. W światowych mediach (od maltańskich po wietnamskie) o Krakowie pisze się więcej niż o głównych arenach Euro 2012. Głównie dlatego, że piłkarze Anglii, Holandii i Włoch pod Wawelem mogą trenować i spędzać wolny czas nawet przez... cały miesiąc.

Każda z reprezentacji pokaże się kibicom na żywo tylko raz. Od 2 czerwca fani będą mogli odbierać bezpłatne wejściówki (dwie dla jednej osoby) na treningi otwarte Anglików (8 czerwca), Holendrów (6) i Włochów (5). Wejściówki będą dostępne w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11, ale też w kasach stadionów Wisły i Cracovii.

Teoretycznie kibic będzie mógł wejść na każde zajęcia, ale będzie się to wiązało z oczekiwaniem... w trzech kolejkach. Najtrudniej będzie dostać bilety na otwarty trening Anglików. Na stadion Hutnika może wejść tylko 3,2 tys. fanów, a na dodatek część trafi do angielskich fanów oraz dzieci ze szkół i domów dziecka, więc w puli do rozdania będzie tylko kilkaset wejściówek. Zajęcia Holandii może zobaczyć aż 25 tys. widzów, a Włochów 10,3 tys. fanów.

Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa, zachęcała fanów, by na treningi przychodzili w barwach danej reprezentacji (np. fani Holandii w pomarańczowych). Pomysł wywołał komentarze na forach, w tym także na krakow.sport.pl. "A co to, my małpy, że nie mamy własnych barw narodowych?" oburzał się jeden z czytelników. Ostro zareagowali też kibice Wisły, którzy na apel urzędników napisali w oświadczeniu, że nie pozwolą robić z siebie... błaznów.

Mimo to na kilka dni przed rozpoczęciem wydawania biletów zainteresowanie jest ogromne i w sobotę można spodziewać się ogromnych kolejek. - Np. w miejskim konkursie mamy ponad 100 biletów do rozdania, a w ciągu kilku godzin wpłynęło ponad 2 tysiące zapytań - przyznaje Filip Szatanik, rzecznik prasowy magistratu.

Krakowscy fani liczą, że będą mogli zobaczyć gwiazdy światowego futbolu np. podczas kawy na Rynku Głównym. "Koniec izolacji Anglików!" - ogłosiły brytyjskie tabloidy. Podczas MŚ w RPA reprezentanci ćwiczyli w zamknięciu i szybko odpadli. W Krakowie selekcjoner Roy Hodgson ma dać podopiecznym więcej swobody.

Choć reprezentanci Anglii zamieszkają w ścisłym centrum na ul. Szczepańskiej, to przed ich hotelem zostaną postawione barierki, które odgrodzą piłkarzy od fanów. W brytyjskich tabloidach już zacierają ręce, bo zdaniem dziennikarzy zawodnicy i ich partnerki dadzą znać o sobie podczas zakrapianych imprez.

Problem w tym, że paparazzim nie udało się wytropić słynnych WAG's podczas np. mundialu w RPA, bo bawiły się za zamkniętymi drzwiami klubów. W 2004 roku podczas Euro w Portugalii fotografowie razem z kibicami czekali pod jedną z knajp na partnerki piłkarzy, ale ostatecznie musieli obejść się smakiem. Specjalnie wynajęty autobus podjechał bowiem pod tylne wyście.

Podobnie może być w Krakowie. Przed Euro 2012 dziennikarze poważnych gazet z Wysp Brytyjskich piszą, że reprezentanci Anglii raczej nie opuszczą "złotych klatek". Jerzy Dudek, były bramkarz Liverpoolu i Realu, uważa, że zawodników należy zrozumieć.

- Harmonogram mistrzostw jest bardzo napięty. Wydaje mi się, że trener Hodgson nie będzie robił przeszkód, by podopieczni wyciszyli się na polu golfowym, bo presja jest duża. Już umówiłem się ze Stevenem Gerrardem, może uda się namówić zawieszonego na dwa mecze Wayne'a Rooneya - mówi Dudek z uśmiechem.

Paradoksalnie, np. w Paczółtowicach powinno być łatwiej o autograf niż na... lotnisku w Balicach podczas oficjalnego powitania ekip. Wszyscy, którzy liczyli, że zrobią sobie zdjęciem z Rooneyem lub Robinem Van Persim będą zawiedzeni. Zaraz po przylocie piłkarze wszystkich trzech reprezentacji wsiądą prosto do autokarów.

Fani, którzy chcieliby zdobyć podpisy od piłkarzy Włoch, mogą się rozczarować. Gdyby łowcy autografów chcieli wejść na obiekt Górnika Wieliczka (podopieczni Cesare Prandelliego mają tam odbyć kilka treningów), na drodze stanęłoby im 17 włoskich ochroniarzy.

Który z mieszkających w Krakowie piłkarzy zostanie gwiazdą Euro 2012?
Steven Gerrard (Anglia)
10%
248 głosów
Wayne Rooney (Anglia)
12%
296 głosów
Ashley Young (Anglia)
8%
209 głosów
Robin van Persie (Holandia)
18%
448 głosów
Arjen Robben (Holandia)
9%
221 głosów
Wesley Sneijder (Holandia)
8%
194 głosów
Mario Balotelli (Włochy)
7%
186 głosów
Gianluigi Buffon (Włochy)
8%
197 głosów
Antonio Cassano (Włochy)
9%
215 głosów
ktoś inny
11%
270 głosów