Dziś Czesi zdecydują czy podczas Euro zamieszkają w hotelu Monopol

Sanepid stwierdził, że we wrocławskim hotelu Monopol nie ma już zagrożenia groźną bakterią legionella. Dzisiaj Czesi powiedzą, czy ich piłkarze zamieszkają w hotelu, czy może będą na mecze dolatywać z Pragi
Piłkarska reprezentacja Czech, która podczas Euro 2012 będzie rywalem Polaków w grupie A, wszystkie trzy mecze pierwszej fazy turnieju rozegra we Wrocławiu. Dlatego czeska ekipa na siedzibę wybrała sobie ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Monopol, położony w samym centrum Wrocławia. Czesi zarezerwowali dla siebie dwa piętra, 43 pokoje i pięć apartamentów. Stuprocentową pewność czeskiej obecności we Wrocławiu zachwiała jednak bakteria legionelli. Pod koniec kwietnia sanepid odkrył ją w hotelu Monopol. Bakteria ta rozmnaża się w rurach z wodą. Może doprowadzić do zapalenia płuc, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci człowieka.

We wtorek przedstawiciele czeskiej federacji piłkarskiej oznajmili, że przyjazd do Wrocławia, mogą w ostatniej chwili odwołać: - Jeśli okaże się, że pod względem higienicznym z hotelem coś jest nie tak, to będzie to wielki problem - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Vladimir Smicer, menedżer kadry Czech. - Na pewno nie zamierzamy narażać zdrowia naszych piłkarzy i będziemy się w tej sprawie konsultowali z UEFA. Jednym z wyjść jest możliwość, że do Wrocławia będziemy przylatywali tylko na mecze, a trenowali i mieszkali w Pradze

Kilka dni temu w Monopolu, przy udziale czeskich specjalistów, przeprowadzono testy na obecność bakterii legionelli. Wypadły one negatywne. Bakterii w wodzie było znacznie mniej niż przewidują dopuszczalne normy.

- Badania w Monopolu wykazały, że wszystko jest w porządku. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że sytuacja jest opanowana - mówi nam Stanisław Kośnikowski, kierownik działu higieny komunalnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Magdalena Kaszewiak, dyrektor hotelu Monopol uspokaja: - Woda jest już czysta. Jestem w stałym kontakcie z Jaroslavem Dudlem, dyrektorem reprezentacji Czech. Potwierdził on rezerwację hotelu, przesłał także listę gości. W niedzielę około godziny 18. reprezentacja Czech ma do nas przyjechać - zapewnia.

Jednak jeszcze w środę przedstawiciele Czeskiego Związku Piłki Nożnej niczego nie chcieli przesądzać.

- W czwartek mamy otrzymać z Polski oficjalne wyniki testów higienicznych. Dopiero po zapoznaniu się z nimi podejmiemy decyzję, gdzie zamieszkamy podczas Euro. Do tego czasu nie będę spekulował - mówił Rudolf Repka, sekretarz generalny czeskiego związku piłkarskiego.