Euro 2012. Gdańsk na 20 dni do Euro jest już gotowy. No, prawie...

Na trzy tygodnie przed Euro 2012 premier Donald Tusk ogłosił, że wszystko, co konieczne do organizacji mistrzostw, jest gotowe. Gdańsk też czeka już na piłkarzy, choć na wielu odcinkach praca jeszcze wre.
Premier w czwartek odebrał od minister sportu Joanny Muchy meldunek o "osiągnięciu gotowości operacyjnej do przeprowadzenia w Polsce Euro 2012". Czy taki meldunek mógłby już złożyć również prezydent Paweł Adamowicz w imieniu Gdańska?

Jeszcze nie, bo dla premiera kluczowe są terminale na lotniskach oraz stadiony. To w Gdańsku jest już gotowe i działa. Jednak na trzy tygodnie przed turniejem trzeba jeszcze dokończyć kilka zadań, aby władze miasta mogły powiedzieć: "Jesteśmy gotowi".

Strefa Kibica

Poza stadionem będzie to najważniejsze miejsce w mieście. To tutaj mecze ma oglądać nawet 30 tys. kibiców, tutaj odbywać się będą koncerty. Jej budowa ruszyła kilka dni temu. Stoją już namioty, w których znajdzie się strefa Prestige, utwardzona została część placu, gotowe są też instalacje elektryczne.

- Ani nie mamy opóźnienia, ani też nie wyprzedzamy harmonogramu. Po prostu prace idą zgodnie z planem - wyjaśnia Piotr Piotrowski, rzecznik Strefy Kibica.

Częściowo gotowa jest już strefa gastronomiczna, która niedługo ma być wyposażana. W najbliższym czasie powstanie też tzw. Strefa Komfort. To, co będzie sercem Fan Zony, czyli scena i wielki telebim, ma się pojawić w Gdańsku 3 czerwca.

- Za to odpowiada UEFA. Cała strefa będzie gotowa 6 czerwca - zapewnia Piotrowski.

Drogi

Trasa W-Z i Węzeł Karczemki są już gotowe. Brakuje tylko połączenia jedną nową jezdnią Trasy Słowackiego od ul. Grunwaldzkiej z rondem de la Salle.

- Nitka od Chrzanowskiego do ronda de la Salle jest gotowa. Jedyne co musimy zrobić, to połączyć jezdnię Trasy Słowackiego ze starą ul. Słowackiego na wysokości tunelu dla pieszych - wyjaśnia Ryszard Trykosko, prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Jak udało nam się dowiedzieć, jest bardzo duża szansa, że do Euro uda się zrobić także drugą nitkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie na nich rozłożona warstwa ścieralna nawierzchni. Ta pojawi się dopiero po Euro.W ramach budowy Trasy Słowackiego do mistrzostw gotowe ma być połączenie starej ul. Kościuszki z Nową Kościuszki. Zniknie też zwężenie do dwóch pasów ruchu na ul. Grunwaldzkiej tuż za skrzyżowaniem z ul. Słowackiego.

Na samej ul. Słowackiego pojawi się nowa, tymczasowa nawierzchnia w miejscach, gdzie dzisiaj leżą betonowe płyty, a Zarząd Dróg i Zieleni wyrówna odcinek od estakady do tunelu dla pieszych.

Na Euro gotowe będą też oba tunele pod przyszłą Drogą Zieloną przy PGE Arenie. Obecnie układana jest tam nawierzchnia. Z kolei ul. Uczniowska od Marynarki Polskiej do mostu czerwonego zyska nową nawierzchnię. - Jej układanie rozpoczniemy w poniedziałek - zapewnia Mieczysław KotłowskI z Zarządu Dróg i Zieleni.

Gotowe są za to węzeł Kliniczna oraz połączenie ul. Uczniowskiej z węzłem "harfa" na Drodze Zielonej, które umożliwi wyjazd ze stadionu na ul. Uczniowską i dalej, m.in. w kierunku szpitala na Zaspie.

Lotnisko

Ostatnie prace trwają też na lotnisku. Kończy się przebudowa terminalu T1, która ma się zakończyć 28 maja. Gotowy jest hangar, w którym odprawiani będą kibice przylatujący do Gdańska samolotami czarterowymi.

- Usuwamy też zaplecza budów, które towarzyszyły inwestycjom - wyjaśnia Marzanna Krefft, wiceprezes Portu Lotniczego Gdańsk.