Euro 2012. W 6 minut na PGE Arenę! W poniedziałek pojechał pierwszy pociąg pod stadion [ZDJĘCIA + WIDEO Z TRASY]

Kolejowe połączenie Gdańska Głównego z PGE Areną jest już gotowe. W poniedziałek po godz. 9.00 na nowy przystanek Gdańsk Stadion Expo wjechał pierwszy pociąg. Pierwsze składy z kibicami pojadą 3 maja podczas meczu Lechii z Legią Warszawa.
Przystanek Gdańsk Stadion Expo znajduje się przy ul. Pokoleń Lechii Gdańsk na wysokości nowej siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich - Amber Expo. Dwie minuty od stadionu. Nawierzchnia peronu jest raczej standardowa, czyli płyty betonowe bezpośrednio przy torze oraz kostka betonowa na pozostałej powierzchni. Peron jest jednokrawędziowy, co oznacza, że tylko z jednej strony będzie sąsiadował z torem. Ma długość 215 m i kosztował 2 mln zł. Wyposażony jest w oświetlenie, ekrany informujące o odjazdach, jak i charakterystyczny kolejowy zegar.Niezależnie od budowy peronu wyremontowano także tor SKM do Gdańska Głównego do Letnicy. Kosztowało to 6 mln zł. Dzięki temu maksymalna prędkość wynosi obecnie 80 km na godz. (o 10 km więcej niż obowiązuje na głównej linii SKM). Zmodernizowano także przejście dla pieszych na ul. Reja oraz odświeżono przystanek Gdańsk Kolonia.

Przed przystankiem Kolonia zbudowano także dwa rozjazdy umożliwiające zjazd na wyremontowany tor SKM z toru towarowego. To kluczowy element inwestycji - dzięki niemu możliwy będzie dwukierunkowy ruch kolejek.

Pierwsi kibice z nowego połączenia mają skorzystać 3 maja przed i po meczu Lechii z Legią. Będzie to też test przed Euro 2012. Przed rozpoczęciem imprezy, jak i po niej, po linii będą kursować wahadłowo dwa pociągi - jeden po torze SKM, drugi po torze towarowym.

Czas przejazdu wyniesie 6 min.

Ostatni pociąg na linii Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port, na której powstał nowy przystanek, pojechał 24 czerwca 2005 roku. Był to pociąg relacji Gdańsk Brzeźno - Gdańsk Główny, gdyż linia ta w 2003 roku została skrócona o kilkaset metrów do przystanku Gdańsk Brzeźno. 4 grudnia 2010 roku "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" wraz z PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Arrivą zorganizowała specjalny przejazd tą linią, aby pokazać urzędnikom jak wygodnym i szybkim środkiem transportu może być podczas imprez organizowanych na PGE Arenie pociąg. Podczas tego przejazdu urzędnicy podpisali "Deklarację letnicką" w której zobowiązali się dołożyć wszelki starań, aby połączyć stadion z centrum miasta koleją. Jak widać słowa dotrzymali.