UJ szkoli studentów przed Euro 2012. Uwaga na nieznajomych i... wiosła

Kim są spottersi, jak reagują psy policyjne i jakie najdziwniejsze bronie przewozili kibice - o tym wszystkim mogli się dowiedzieć studenci UJ podczas specjalnego szkolenia przed Euro 2012.
Podczas Euro w Krakowie nie odbędą się mecze, ale w mieście zamieszkają trzy reprezentacje: Anglicy, Włosi i Holendrzy. Dodatkowo, swoją bazę pod Wawelem będą mieli kibice duńscy. Z okazji mistrzostw Uniwersytet Jagielloński zorganizował specjalne szkolenia. Ich celem było zapoznanie studentów z potencjalnymi zagrożeniami, jakie czekają na nich podczas nadchodzących mistrzostw Europy.

Czego podczas Euro 2012 szczególnie unikać? Jeśli nie chcemy przez przypadek wpakować się w niebezpieczeństwo, nie zbliżajmy się do grup kibiców, szczególnie tych, których zachowanie nas niepokoi. Lepiej nie wdawać się także z nimi w pogawędki, bo mogą to odebrać jako prowokację. Gdy wsiadamy do tramwaju, zajmujmy miejsce blisko motorniczego, albo szukajmy grup pasażerów, które wzbudzają w nas zaufanie. Gdy znajdziemy się w strefie interwencji policji, bierzmy nogi za pas. Nie zadzierajmy także z policyjnymi psami, bo te są szkolone tak, by za wszelką cenę bronić funkcjonariusza policji, nie zważając na szkody, jakie wyrządzają innym.

Jeśli jednak będziemy mieć pecha i zostaniemy zaatakowani, pamiętajmy, że mamy prawo się bronić. W tym celu możemy użyć wszystkiego, co mamy pod ręką: parasol, torebkę, buty, klucze, czy lakier do włosów. Co prawda, bronie używane przez kibiców bywają bardziej wymyślne (jedną z najdziwniejszych na jaka natknęli się policjanci z wydziału prewencji było... wiosło nabite gwoździami), ale raczej trudno przypuszczać, by tego rodzaju oręż do Krakowa przywieźli międzynarodowi fani.

Studenci dowiedzieli się także, kim są i jaką rolę podczas imprez masowych pełnią spottersi. To policjanci, którzy działają w porozumieniu z fanami, jeżdżą z nimi na mecze wyjazdowe i pomagają w kreowaniu pozytywnego wizerunku kibiców.

Podyskutuj o rozgrywkach w naszym mieście na Facebooku Kraków - Sport.pl »


Więcej o: