Kiedy i gdzie gwiazdy Euro 2012 będzie można zobaczyć na Pomorzu?

Biletów na Euro 2012 kupić już nie można, ale to nie koniec marzeń o spotkaniu najlepszych piłkarzy. Co najmniej 100 tys. osób będzie mogło zobaczyć na żywo - i za darmo - ich treningi. Zobacz, kogo, gdzie i kiedy będzie można zobaczyć na Pomorzu.
Zdobycie biletu na mecz Euro 2012 graniczyło z cudem. W pierwszej fazie sprzedaży, w kwietniu 2011, na 560 tys. wejściówek wpłynęło aż 12 milionów zgłoszeń. W drugiej fazie, w marcu tego roku, gdy losowano bilety z puli krajowej szanse były nieco większe, bo na 8,7 tys. biletów chętnych było "tylko" 110 tys. kibiców. Kto miał szczęście, musiał zapłacić od 120 zł za zwykły mecz grupowy do 2,4 tys. zł za finał.

Dla tych mieszkańców Pomorza, którym się nie udało dostać biletów, szanse na zobaczenie najlepszych piłkarzami świata jeszcze się nie skończyły. Wszystko dzięki reprezentacjom mieszkającym w Gdańsku, Sopocie oraz Gniewinie. UEFA kazała każdej z nich zorganizować przynajmniej jeden otwarty dla kibiców trening. Otwarte treningi mają być dla mieszkańców goszczących piłkarzy miejscowości prezentem. Szczególnie, że muszą być też darmowe.

- To ma być dla nich święto podczas którego poczują duch mistrzostw - wyjaśnia Tomasz Szulc, odpowiedzialny za centra pobytowe, w spółce Euro 2012 Polska.

To, że ma być jeden otwarty trening nie oznacza, że nie może być ich więcej. Liderem z pośród wszystkich reprezentacji mieszkających w Polsce będzie mieszkające w Gniewinie Hiszpania, która otwartych sesji zorganizuje aż osiem. Pierwsze dwie 6 i 8 czerwca.

- Na każdy trening będzie mogło wejść 950 osób. Bilety będziemy chcieli rozdzielić między mieszkańców oraz osoby zaangażowane w przygotowanie turnieju w regionie - wyjaśnia Wojciech Biernat, prezes Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Gniewinie.

Którego piłkarza chciałbyś zobaczyć na żywo najbardziej?Sportowe Trójmiasto na Facebooku! Plus jeden? »


Jeżeli jakieś zostaną, będą się o nie mogli starać również mieszkający poza Gniewinem sympatycy Iniesty czy Xaviego.

Co ciekawe władze Gniewina rozmawiają z Gdańskiem nad uruchomieniem specjalnych autobusów, które dowoziłby kibiców do miejscowości. Specjalna linia kursować będzie prawdopodobnie z Wejherowa, dokąd dojechać można SKM, do Gniewina.

W Sopocie mieszkać z kolei będą piłkarze Irlandii. Trenować zaś będą na stadionie Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Olimpijskiej. Zmodernizowany niedawno obiekt może pomieścić aż 15 tys. kibiców.

Ich otwarty trening odbędzie się 5 czerwca o 17. - Potrwa półtorej godziny, a zaraz po nim będzie możliwość spotkania się z piłkarzami i zdobycia autografu - wyjaśnia Marek Łucyk, dyrektor GOSiR.

Na fanów, którzy zdecydują się przyjść 5 czerwca na Stadion Miejski w Gdyni czekają dodatkowe atrakcje. Wśród nich zostaną bowiem rozlosowane różne nagrody - koszulki reprezentacji biorących udział w finałowym turnieju, piłki z podpisami gwiazd światowego futbolu, sprzęt sportowy oraz karnety na mecze gdyńskich drużyn. Z kolei mieszkająca w Gdańsku reprezentacja Niemiec trenować będzie na stadionie przy Traugutta. Otwarta dla kibiców sesja odbędzie się 4 czerwca. Na trybuny wejść będzie mogło 10 tys. kibiców. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać dystrybucja darmowych biletów.