Euro 2012 Gdańsk. Specjalne msze i... spowiedź dla kibiców

W 10 trójmiejskich kościołach będą się mogli wyspowiadać i uczestniczyć w mszach św. odprawianych w ich językach. Ewangelizacja odbywać będzie się też na ulicach Gdańska - donosi portal trojmiasto.pl.
Jak czytamy na trojmiasto.pl Archidiecezja Gdańska już od dłuższego czasu przygotowuje się do zbliżających się mistrzostw Europy. Na PGE Arenie 22 marca została poświęcona kaplica św. Pawła Apostoła, powstał modlitewnik dla sportowców, odbywają się tam też specjalne katechezy dla uczniów.

- Doświadczenia pokazują, że na wszystkich dużych imprezach sportowych, olimpiadach czy mistrzostwach pojawiają się kaplice, miejsca zadumy. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ci ludzie przyjeżdżają na konkretne wydarzenie sportowe, a nie na rekolekcje. Jednak mecze rozgrywane są też w niedzielę lub w okolicy tego dnia i wierzący mają także potrzebę praktykowania. Nawet jeżeli skorzysta z tego 100 osób, to zależy nam, by miały one taką możliwość, żeby nie musiały się zastanawiać, gdzie szukać posługi duchowej - mówi w rozmowie z serwisem ks. Grzegorz Stolczyk, koordynator ds. Euro, wyznaczony przez gdańskiego arcybiskupa.

Przed Euro 2012 w Gdańsku przygotowano więc specjalną ofertę duchową dla kibiców z Włoch, Hiszpanii, Irlandii i Chorwacji, a więc drużyn, które swoje mecze będą rozgrywać na PGE Arenie.

Jak pisze trojmiasto.pl wyznaczono 10 kościołów, w których będą się odbywały msze św. w poszczególnych językach. Wierni z zagranicy będą się tam też mogli wyspowiadać. W Warszawie i Krakowie wyznaczono mniej kościołów niż w Trójmieście, zaś w Poznaniu tylko trzy.Kibice anglojęzyczni będą mogli wziąć udział w świątyniach w Letnicy, w kościele św. Anny i Joachima przy stadionie oraz w Bazylice Mariackiej. W Katedrze Oliwskiej i Kaplicy Królewskiej będzie można modlić się w języku niemieckim, a w św. Brygidzie - w hiszpańskim. Włosi na msze w ojczystym języku będą mogli liczyć w kościele św. Katarzyny a Chorwaci w kościele św. Jakuba.

O tym gdzie i kiedy będzie można wziąć udział w obcojęcznym nabożeństwie kibice dowiedzą się z informatorów przygotowywanych przez miasto, które trafią do rąk każdego kibica, który przyjedzie w czerwcu do Trójmiasta. Szczegółowe informacje są już dostępne w parafiach i na ich stronach internetowych.

- Mistrzostwa rozpoczną się tuż po święcie Bożego Ciała, dlatego też cykliczne wydarzenie "Katolicy na Ulicy" na Długim Targu 7 czerwca odbędzie się również z myślą o ewangelizacji. Ponadto, w porozumieniu z miastem, będziemy prowadzić akcje ewangelizacyjne w 30 tzw. wyspach kultury. W poszczególne wieczory będą występy ze śpiewem czy tańcem w różnych częściach miasta - zapowiada w rozmowie z trojmiasto.pl ks. Stolczyk.

Więcej szczegółów znajdziesz > TUTAJ