Euro 2012. Gdańsk apeluje do mieszkańców: Przyjmijcie wolontariuszy pod swój dach

"Chcesz się aktywnie włączyć w organizację Euro 2012 w Gdańsku? Przyjmij na czas mistrzostw pod swój dach przyjezdnego wolontariusza" - apeluje gdański magistrat.
Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwać będzie - m.in. - około sześciuset wolontariuszy miejskich, wybranych spośród ponad tysiąca chętnych, których zgłoszenia napłynęły do miasta w procesie rekrutacji. Dwustu przyjedzie do Gdańska z różnych regionów Polski i Europy (głównie z Turcji, Hiszpanii, Szwecji, Danii i Ukrainy), a nawet świata (kilku ochotników z Australii i USA). Będą bezpłatnie i bezinteresownie pracować na rzecz imprezy, która ma wykreować wizerunek Gdańska na wiele następnych lat. To wolontariusze będą pierwszą wizytówką miasta dla przyjeżdżających kibiców. Zadaniem ochotników będzie m.in. udzielanie informacji na lotniskach, dworcach i w głównych punktach miasta. W trakcie dni meczowych mają wskazywać drogę na stadion, parkingi oraz wspomagać służby medyczne. Inni pomagać będą w Strefie i Ambasadzie Kibica oraz Centrum Medialnym.

Czy ten pomysł ma szansę powodzenia? oceń na Facebooku Trojmiasto.sport.pl! »


Właśnie ruszyła akcja "Dom dla Wolontariusza", która ma na celu zorganizowanie około 100 miejsc noclegowych dla przyjezdnych pomocników. - Projekt kierujemy do wszystkich gdańszczan. Udział w przedsięwzięciu jest szansą na współtworzenie trzeciej największej imprezy sportowej świata, ale także możliwością wywarcia realnego wpływu na charakter, przebieg oraz wizerunek Euro 2012, a także na to, jak my, jako miasto i jego mieszkańcy, zostaniemy zapamiętani przez Europę i świat - zachęca Barbara Toczyńska-Kijewska z wydziału polityki społecznej gdańskiego Urzędu Miasta. - Włączenie się do projektu to szansa na poznanie wielu ciekawych, aktywnych społecznie osób oraz nawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni.

Na wszystkich, którzy staną się gospodarzami dla wolontariuszy, czekają pakiety gdańskich pamiątek związanych z mistrzostwami. Osoby, które chcą się przyłączyć do akcji, powinny wypełnić formularz, w którym należy podać dane teleadresowe, możliwe terminy, liczbę osób, którą chciałyby przyjąć, preferowany język komunikacji i opis warunków zakwaterowania. Wszystkie zgłoszone miejsca noclegowe zostaną sprawdzone, czy rzeczywiście gwarantują przyjezdnym bezpieczny dach nad głową.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.gdansk.pllub www.wolontariatmiejski2012.pl. Należy go wysłać do 25 kwietnia na adres e-mail: barbara.toczynska@gdansk.gda.pl. Od 26 kwietnia do 7 maja potrwa weryfikacja nadesłanych zgłoszeń. 8 maja wybrane osoby zostaną zaproszone do współpracy przy projekcie.

Wolontariusza ugościć można w jednym lub dwóch z podanych terminów: 27 maja-8 czerwca, 8 czerwca-20 czerwca, 20 czerwca-2 lipca bądź przez cały okres mistrzostw.

Szczegółowych informacji na temat projektu "Dom dla Wolontariusza" udziela Barbara Toczyńska-Kijewska (e-mail: barbara.toczynska@gdansk.gda.pl, tel. 58 323 70 70).