Pokaż się na Euro 2012. Drugi casting w sobotę

- Brakuje nam około 40 osób, bo część chętnych się wykruszyła - mówi Ala Gruca, pomysłodawczyni przedmeczowej ceremonii na Euro 2012. - W sobotę robimy więc dodatkowy casting
Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? »


Ceremonie Przedmeczowe odbędą się na stadionie PGE Arena przed każdym z czterech piłkarskich spotkań UEFA Euro 2012. Ceremonia potrwa sześć minut i składać się będzie z dwóch trzyminutowych części: pierwsza symbolicznie ma się wiązać z Gdańskiem, druga to widowiskowa promocja całego turnieju. Część gdańska to dynamiczny, dość prosty spektakl - uczestnicy z własnych ciał ułożą postać Neptuna.

Casting na artystów-wolontariuszy odbył się 26 lutego. Przez halę MOSiR-u przy ul. Kołobrzeskiej przewinęło się w sumie 202 ochotników (zdecydowana większość to ludzie młodzi, choć zdarzali się też panowie 60+), jury wybrało stu czterdziestu sześciu. - 120 to uczestnicy ceremonii, pozostali to osoby rezerwowe, bo może się zdarzyć, że część się wykruszy - mówiła wtedy Alicja Gruca, jedna z jurorów. - Grupa będzie musiała wykazać się koordynacją ruchową i szybkością, ale raczej nie powinno być z tym problemu.

Próby układu zaczęły się 16 marca. Niestety - jak przypuszczała autorka projektu - nie wszystkim starczyło zapału i mimo osób rezerwowych w tej chwili uczestników ceremonii jest za mało. - To nie wczasy, projekt wymaga zaangażowania. Dwa razy w tygodniu próby, a to kwestia nie tylko czasu, ale także wysiłku i sprawności. Teraz próby odbywają się w hali MOSiR-u, od 21 kwietnia będą na dawnym stadionie Lechii, ostatnie już na PGE Arenie - mówi Ala Gruca.

- Część uczestników chodzi "w kratkę", co bardzo utrudnia pracę - dodaje Karolina Mizgalska z Biura Prezydenta ds. Sportu i Euro 2012. - Dlatego chcemy mieć więcej osób, żeby wszystkich zmotywować i zastrzec, że trzy nieobecności dyskwalifikują uczestnika. Warunki naboru się nie zmieniają - trzeba mieć ukończone 16 lat i być ogólnie sprawnym ruchowo, zdolności taneczne nie są tu istotne.

Na gdańskiej PGE Arenie rozegrają się cztery mecze mistrzostw - trzy grupowe i jeden ćwierćfinał. 10 czerwca o godz. 18 Hiszpania zagra z Włochami, 14 czerwca o godz. 20.45 Hiszpania zmierzy się z Irlandią, a 18 czerwca o tej samej porze Hiszpania spotka się z Chorwacją. 22 czerwca także o 20.45 zaplanowano mecz ćwierćfinałowy.

Dodatkowy casting - sobota, 14 kwietnia, godz. 10.30, hala MOSiR, ul. Kołobrzeska 61.