Euro 2012. Wielkie piłki-śmietniki... na środku starówki w Gdańsku. "Co za ohyda!"

Warto namawiać do segregowania odpadów, jeszcze lepiej jeśli miasto zapewnia miejsca, gdzie te śmieci można wyrzucać. Ale nawet Euro 2012 i futbolowy szał jaki ogarnął Gdańsk nie usprawiedliwia ustawienia wielkich koszy na śmieci w kształcie piłek w takim miejscu.
Brama Wyżynna po latach doczekała się remontu, który dopiero co się skończył. Zniknęły rusztowania, a teren został uprzątnięty. Kilka lat temu był nawet taki plan, by między obu zabytkami (Bramą i Katownią) postawić pomnik Kazimierza Jagiellończyka. Jadącemu na koniu królowi towarzyszyć mieli rycerze i patrycjusze witający orszak. Plany spełzły na niczym, ale skoro rzeczywistość pustki nie lubi postanowiono wypełnić ją czymś innym.

Gdańsk nie dość, że organizuje w tym roku Euro 2012, to jeszcze prowadzi ciągła akcję "Czyste Miasto Gdańsk", Zdaje się, że to właśnie z tych dwóch idei narodził się pomysł, który ewidentnie szpeci miasto. W czwartek rano cztery ogromne śmietniki w kształcie piłek stanęły między Katownią i Bramą Wyżynną.

- Przechodziłem dzisiaj tamtędy i pomyślałem co za ohyda - mówi pan Grzegorz z Elbląga.

A Tobie podobają się te śmietniki? - dołącz do nas na Fejsie i wyraź opinię! »


Za kosze odpowiada Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. Takie zestawy stoją już w różnych punktach miasta, m.in. przy PGE Arenie, mają pojawić się również przy Dworcu Głównym, na lotnisku w Rębiechowie. Mają z nich korzystać głównie kibice, którzy na czas mistrzostw pojawią się w mieście.

Wszystko to zrozumiałe, ale kto wpadł na pomysł umieścić je w okolicy zabytków?

Miejsca zostały wytypowane przez nas - mówi Mariusz Gołębiewski z działu promocji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku -

Chcieliśmy sprawdzić w miejscu gdzie panuje wzmożony ruch czy będą narażone na akty wandalizmu i na ile są na to odporne. Miejsce przy Bramie Wyżynnej wytypowane zostało testowo. Prawdopodobnie kosze zostaną stamtąd przeniesione - przekonuje.