Elektrycy zeszli ze stadionu: Czy Wrocław zdąży z budową na Euro 2012?

W czwartek rano firma Imtech, wykonująca prace przy instalacjach elektrycznych na wrocławskim stadionie zerwała umowę z głównym wykonawcą robót spółką Max Boegl. Budowa stadion we Wrocławiu wciąż nie została ukończona, a Euro 2012 zaczyna się za dwa miesiące.
Część pracowników zatrudniona na wrocławskim stadionie budowanym na Euro 2012 zeszła z placu budowy już w środę. Przestali pracować, bo nie dostawali wypłat. Płacić przestała im firma Imtech, którą wynajął Max Bögl, główny wykonawca obiektu.

Nie pracowało 36 pracowników firmy Zbart, którzy zajmują się budową wysokonapięciowych instalacji elektrycznych. - Ludzie nie wytrzymali, gdy dowiedzieli się, że przed świętami nie dostaną wypłat. Ale ja nie mam z czego im zapłacić, bo jeden z podwykonawców Maksa Bögla zalega mi pieniądze - mówi Zbigniew Frysztak, szef firmy Zbart.

Frysztak twierdzi, że Imtech winien jest mu 618 tys. zł Natomiast w czwartek zajmująca się układaniem instalacji elektrycznych firma Imtech zerwała w czwartek umowę z głównym wykonawcą stadionu firmą Max Boegl.

W oświadczeniu, które przysłała spółka czytamy, że "od końca listopada 2011 roku Imtech Polska nie otrzymuje wymagalnych płatności ze strony generalnego wykonawcy stadionu firmy Max Boegl, a także uzgodnionego między stronami wsparcia, które miało służyć terminowemu ukończeniu wszelkich prac instalacyjnych". Firma tłumaczy też, że brak tych płatności oznacza brak możliwości pokrywania należności wobec podwykonawców i dostawców. "Taka sytuacja uniemożliwia naszej firmie kontynuowanie prac na stadionie i skutkuje tym, iż przewidywany jako jedna z aren zbliżających się mistrzostw Euro 2012 Stadion Miejski może nie zostać ukończony". Zarząd miejskiej spółki Wrocław 2012 ma się teraz spotkać z szefostwem Maksa Boegla, by ustalić jak zapełnić lukę po pracownikach.

- Z tego, co wiemy, główny wykonawca ma plan awaryjny. Przedstawiono nam kilka propozycji i wkrótce zapadnie decyzja, w jaki sposób prace będą kontynuowane - mówi Magdalena Malara, rzeczniczka spółki Wrocław 2012.

Malara przyznaje, że największy problem może być z wykonaniem iluminacji oświetlającej membranę stadionu. - Dzisiaj trudno powiedzieć czy będzie gotowa do Euro 2012- mówi.

Wrocławski stadion dzięki iluminacji miał przypominać chiński lampion. W zależności od tego kto gra na stadionie, podświetlony przez iluminację miał świecić w wybranym kolorze. W czasie meczów Śląska - na zielono, gdyż takie są barwy klubu. A w trakcie spotkań reprezentacji Polski na biało-czerwono.

We Wrocławiu budują stadion na Euro. Z wielkimi problemami Kliknij, by obejrzeć galerię

Czy iluminacja na wrocławskim stadionie zaświeci na Euro 2012?