Kto pomoże kibicom podczas Euro 2012? Chętnych nie brakuje

266 osób zgłosiło się w Krakowie do pracy w charakterze wolontariusza podczas Euro 2012. Deklarują znajomość języków i ukończenie kursu pierwszej pomocy. W połowie kwietnia chętnych czekają rozmowy kwalifikacyjne.
Zgłoszenia można było wysyłać do 30 marca przez stronę krakow.pl. Większość kandydatów to studenci, a także osoby, które już wcześniej pracowały jako wolontariusze. Najstarsza chętna ma 71 lat i na stałe mieszka we Włoszech. Wszyscy znają język angielski, 14 osób może pochwalić się znajomością języka holenderskiego, 49 osób zna włoski, a 136 mówi po niemiecku. Niektórzy ukończyli kurs pierwszej pomocy.

Aby wysłać formularz zgłoszeniowy trzeba było spełnić dwa warunki: mieć ukończone 18 lat i posługiwać się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Teraz kandydaci muszą czekać, aż Urząd Miasta zaprosi ich na rozmowy kwalifikacyjne, które rozpoczną się w połowie kwietnia. Tych, którzy pozytywnie przejdą rekrutację, czeka szkolenie.

Wolontariusze podczas Euro 2012 pomogą w obsłudze kibiców i zagranicznych dziennikarzy. Będą mieli za zadanie wskazać przyjezdnym fanom drogę na stadion i do strefy kibica, ale także podpowiedzieć, które zabytki warto odwiedzić, czy pokierować na odpowiedni tramwaj lub autobus. Od miasta wolontariusze otrzymają ubezpieczenie, posiłki i jednolite stroje.

W Krakowie podczas mistrzostw zamieszkają reprezentacje Anglii, Holandii i Włoch.