Euro 2012. W podkrakowskich Balicach czerwony dywan dla piłkarzy. Wiemy, kiedy przylecą

Gianluigi Buffon i koledzy z reprezentacji Włoch wylądują na lotnisku w podkrakowskich Balicach przed południem 5 czerwca, a Wayne Rooney i inni angielscy piłkarze dzień później o godz. 14.10. Będzie czekał na nich tymczasowy VIP-owski terminal, kwiaty, oficjalne delegacje...
Kraków Airport w ostatniej chwili dowiedział się, że będzie jednym z głównych portów Euro 2012. Na przygotowanie miał kilka tygodni. Awans Balic to efekt zakwaterowania w Krakowie trzech ważnych drużyn narodowych. Wiemy już, kiedy do nas przylecą dwie z nich. Włosi zostaną uroczyście powitani na płycie lotniska przed południem 5 czerwca, Anglicy dzień później o 14.10. Godziny i dnia przylotu nie podali jeszcze Holendrzy. Wiadomo jednak, że przylot każdej z drużyn będzie uroczyście celebrowany - czerwony dywan, kwiaty, oficjalne delegacje, dzieci ze szkół.

- UEFA wymaga też od nas, by narodowe drużyny oraz towarzyszące im osoby miały osobną, uprzywilejowaną ścieżkę odprawy i by salon VIP udostępnić wyłącznie do ich dyspozycji. Ponieważ jednak w Krakowie mamy na co dzień bardzo wielu pasażerów korzystających z klasy biznes, zdecydowaliśmy się na wystawienie dodatkowego tymczasowego VIP-owskiego terminalu, tylko na potrzeby piłkarzy i działaczy. Pomieści on ok. 70-80 osób. Jego goście będą przewożeni z samolotów specjalnymi autobusami UEFA - mówi Monika Pabisek z działu PR Kraków Airport.

Nowy terminal w formie luksusowego pawilonu ma przypominać ten, który Wrocław postawił przy swoim lotnisku z okazji polskiej prezydencji w UE.

Drużyny przylecą do Krakowa swoimi samolotami czarterowymi - nimi też będą podróżować na mecze. W ślad za piłkarzami spodziewane są dodatkowe przyloty czarterowe z działaczami, rodzinami i kibicami. Do tego samoloty prywatne należące do biznesmenów, również z Rosji i Ukrainy. Wielu z nich będzie chciało lądować w Krakowie, bo w miastach, gdzie będą rozgrywane mecze, może zabraknąć miejsc. Prawdopodobnie przyjmiemy też samoloty czarterowe turystów i działaczy, którzy mieszkając na czas Euro w innych polskich miastach, zapragną zwiedzić Kraków w przerwach między meczami.

Od sezonu letniego Balicom przybywa dużo nowych połączeń. Tradycyjnie w tym okresie wzrasta tez liczba zamawianych przez biura podróży lotów czarterowych. Czy Euro nie sparaliżuje ruchu na krakowskim lotnisku? - Najważniejsze będą nasze połączenia rejsowe, potem samoloty drużyn. Wszystkie inne czarterowe loty będą musiały z trzydniowym wyprzedzeniem otrzymać zgodę na lądowanie od dyżurnego operacyjnego portu - mówi Monika Pabisek. I dodaje: - Liczymy się też z tym, że wiele czarterów będzie lądować nocą, dlatego rozważamy wystąpienie do Przewozów Regionalnych o to, by szynobus kursował nocą. Przygotowujemy też specjalny parking dla autobusów.

Odprawa paszportowa zawodników odlatujących na mecze na Ukrainę (nie obowiązuje Schengen) będzie się najprawdopodobniej odbywać w autobusach dowożących ich do samolotu. Najprawdopodobniej uproszczona zostanie też kontrola celna.