PGE Arena nominowana w prestiżowym plebiscycie Stadium Business Awards

PGE Arena Gdańsk, na której rozegrane zostaną cztery mecze podczas Euro 2012, a na co dzień swoje mecze rozgrywa tam Lechia Gdańsk została nominowana w prestiżowym plebiscycie Stadium Business Awards.
PGE Arena powalczy o nagrodę dla obiektu o najlepszej architekturze. Jego konkurenci to nakryty przezroczystym dachem stadion w Dunedin, będący dopiero w fazie projektu stadion w Dausze w Katarze (ma być klimatyzowany i jednocześnie ekologiczny i energooszczędny), malutki stadion we francuskim miasteczku Grande-Synthe, który zaprojektowano tak, by mógł służyć pięciu dyscyplinom sportu, oraz stadion Airberlin World w Dusseldorfie.

Nagrody Stadium Business Awards są wręczane od trzech lat. Przyznawane są w 18 kategoriach, m.in. dla najlepszego obiektu roku, za najlepszą architekturę, dla najlepszych zarządców stadionów i za wydarzenie roku. W jury konkursu zasiada m.in. Michael Bollingbroke, kierownik operacyjny Manchesteru United oraz Ian Nuttal, dziennikarz specjalizujący się w tematyce stadionowej, który doradzał spółce Narodowe Centrum Sportu przy opracowywaniu koncepcji warszawskiego Stadionu Narodowego.

Lechia, Arka, Prokom, Atom, Lotos... - sportowe Trójmiasto na Facebooku! plus jeden? »


Poza PGE Areną w tegorocznej edycji szansę na wyróżnienie ma jeszcze Stadion Narodowy, który dostał nominację w kategorii "Najlepszy nowy obiekt". W tej samej kategorii nominowano też stadion we Wrocławiu. Inni konkurenci to: stadion American Express Community w angielskim Brighton, stadion Juventusu Turyn, Livestrong Sporting Park w amerykańskim Kansas City, Ulker Sports Arena w Stambule w Turcji, stadion Forsyth Barr w Dunedin w Nowej Zelandii oraz Coface Arena w niemieckiej Moguncji. W zeszłym roku w tej samej kategorii nominowany był stadion warszawskiej Legii (co ciekawe, wszystkie te trzy polskie stadiony zaprojektowała pracownia JSK Architekci). Zbudowane na Euro stadiony w Ukrainie nie dostały żadnych nominacji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 15 maja w Turynie.