Euro 2012. W Gdańsku będzie najgorętsza Strefa Kibica w Europie [FOTO]

Gdańska Fan Zona ma przyciągnąć do miasta kibiców, którzy nie mają biletów na stadion. Jej główną atrakcją, oprócz telebimu o pow. 100 m kw. i transmisji meczów, mają być koncerty światowych gwiazd.
Strefa Kibica to wraz ze stadionem najważniejsze miejsce na mapie miast gospodarzy. Mają tętnić życiem przez wszystkie dni turnieju. Gdańska Fan Zona, tak jak w pozostałych miastach, będzie działać od 7 czerwca do 1 lipca. Jej funkcjonowanie można podzielić na dwie części: w dni meczowe oraz w pozostałe dni. W dniach, w których na PGE Arenie będą grali piłkarze, Strefa Kibica na placu Zebrań Ludowych będzie otwierana o godz. 15. Przed pierwszym meczem na scenie odbywać się będą wydarzenia kulturalne promujące miasto i region. Wtedy też występować będą młode zespoły muzyczne z Pomorza. Od godz. 18 transmitowane będą spotkania, po których zakończeniu - ok. 23 - rozpoczynać się będą koncerty. Będą one darmowe, a wystąpią znane polskie i zagraniczne gwiazdy, jednak nie te z górnej półki.

Topowe nazwiska mają się pojawić w Strefie Kibica w dniach pozameczowych.

- W te dni, oraz w przededniu rozpoczęcia turnieju, odbędą się koncerty biletowane gwiazd światowej muzyki. Nasza strefa będzie najgorętszym miejscem w tej części Europy - zapewnia Przemysław Kuśmierski z Biura ds. Euro 2012.

Występy biletowane zaplanowano na 7, 20, 25, 26 oraz 29 czerwca. Wstęp ma kosztować nie więcej niż 20 euro, a imprezy zaczynać się będą od 18. W sumie na scenie ma wystąpić około 50 wykonawców, a szczegółowy kalendarz mamy poznać do końca marca. Sprzedaż biletów ma ruszyć 1 kwietnia.

Jesteś kibicem z Trójmiasta? - dołącz do nas na Fejsie i bądź na bieżąco! ?


Od strony technicznej Fan Zona będzie podzielona na kilka stref. Najbardziej ekskluzywną będzie Strefa Prestige. Na gości czekać będą w niej specjale pomieszczenia w kształcie piłek z doskonałym widokiem na główny plac i telebim. Wstęp do niej kosztować będzie 800 zł, a goście będą mieli zapewniony pełen catering oraz dostęp do artystów występujących na scenie. Dla tych, którzy nie będą chcieli wydawać aż takich pieniędzy, a jednocześnie nie lubią tłumów, będzie Strefa Komfort, do której wstęp będzie kosztował 80 zł. Znajdzie się w niej zadaszona trybuna, a goście otrzymają kupony na jedzenie i picie.

Każdy będzie mógł za to oglądać mecze z centralnego placu strefy. Do tego w Fan Zonie znajdzie się także ogólnodostępna strefa sportowa z boiskami m.in. do piłki nożnej czy siatkówki. Ma powstać także plaża, stanowiska oficjalnych sponsorów turnieju. Nie zabraknie też gastronomii, która ma być podzielona na dwie części.

- W jednej będzie standardowe menu, jak karkówka, kiełbaski itp., z kolei w drugiej chcemy, aby sprzedawane były potrawy regionalne - wyjaśnia Kuśmierski.

Nie zabraknie też piwa, oczywiście tylko oficjalnego sponsora. Zgodnie z przepisami Ustawy o organizacji imprez masowych będzie ono miało do 3,5 proc. alkoholu.

W Fan Zonie powstanie też centrum medialne z 50 stanowiskami dla dziennikarzy, punkty medyczne oraz zaplecze sanitarne. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie 300 ochroniarzy, a do dyspozycji gości będzie 30 wolontariuszy. Stanie tam także Euroredakcja Gazety Wyborczej Trójmiasto.

Strefa będzie miała powierzchnię 40 tys. m kw. Pomieści 30 tys. kibiców z możliwością powiększenia do 50 tys. Jej całkowity koszt ma się zamknąć w 9,5 mln zł. Finansuje ją miasto, jednak urzędnicy chcą, aby te koszty nie tylko się zwróciły, ale by strefa przyniosła zyski.

- W pesymistycznym wariancie zakładamy, że przychody wyniosą 6 mln zł - mówi Kuśmierski.

Mają się na nie składać wpływy z imprez biletowanych, wkłady sponsorów, przychody z gastronomii (jako procent od ich utargu). W optymistycznym wariancie zysk wynieść ma kilka milionów złotych. Na tym, jaki będzie końcowy bilans, w głównej mierze zaważą dwa czynniki: program imprez oraz pogoda. Oprócz tego miasto dostanie za zorganizowanie Fan Zony 700 tys. euro od UEFA.