Sport.pl

Euro 2012. Niemcy będą promować Gdańsk. Za boisko i centrum dla mediów

Udostępnienie terenu pod budowę boiska treningowego oraz stworzenie centrum medialnego w zamian za promocję Gdańska przez reprezentację i federację piłkarską Niemiec. To główne punkty porozumienia zawartego między miastem a niemieckim związkiem piłki nożnej podpisanego w środę w hotelu Dwór Oliwski
Miejsce parafowania umowy wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w tym miejscu reprezentacja Niemiec będzie miała swoją bazę pobytową podczas Euro 2012. Mimo iż drużyna Joachima Loewa swoje mecze rozgrywać będzie na Ukrainie - we Lwowie i Charkowie - jej miejscem zakwaterowania będzie jednak Gdańsk. - Dla niemieckiej federacji priorytetem nie było posiadanie centrum pobytowego w miejscu rozgrywania spotkań podczas Euro. Dokonując wyboru kierowaliśmy się zupełnie innymi czynnikami niż odległość naszej bazy od stadionu. Podczas mistrzostw świata w Korei i Japonii oraz RPA także mieszkaliśmy w zupełnie innych miastach, niż te, w których graliśmy nasze spotkania - wyjaśnił przedstawiciel niemieckiego związki piłki nożnej DFB Wolfgang Wirthmann. Gdańsk od początku przypadł do gustu przedstawicielom federacji, a także samym piłkarzom i sztabowi szkoleniowemu. Mogę śmiało powiedzieć, że podczas Euro 2012 będziemy się tu czuć, jak u siebie w domu - dodał.By niemiecka reprezentacja mogła w komfortowych warunkach przygotowywać się do spotkań mistrzostw Europy, miasto Gdańsk zobowiązało się do stworzenia jej jak najlepszych warunków. W pobliżu Dworu Oliwskiego wybudowane zostanie boisko treningowe, z którego piłkarze kadry Loewa będą mogli korzystać podczas swojego pobytu w Gdańsku. - Miasto oddało właścicielowi hotelu oraz niemieckiej federacji w użytkowanie czasowe teren, na którym powstanie boisko. Teren został wydzierżawiony na kilka lat i po zakończeniu Euro, przez kilka lata boisko będzie mogło tam funkcjonować - tłumaczy Krzysztof Guzowski z Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Sportu i Euro 2012. - Myślę, że tuż po mistrzostwach zapadnie decyzja, odnośnie przyszłości tego terenu - dodał. Ze względu na wielkość oddanej przez miasto działki, boisko nie będzie zbyt wąskie, by spełniać wymagania UEFA i by można rozgrywać na nim oficjalne mecze. Podczas Euro będzie więc ono spełniać wyłącznie rolę pomocniczą. - Obiekt, który tu powstanie służyć będzie tylko jako boisko typowo rozgrzewkowe. Oficjalne treningi reprezentacja przeprowadzać będzie na stadionie przy ul. Traugutta. Rzecz jasna, część z tych treningów będzie otwarta dla dziennikarzy i kibiców - przyznał Wirthmann.

Kolejnym z wymagań stawianych przez DFB miastu, było stworzenie dla centrum medialnego, w którym odbywałoby się codzienne konferencje prasowe. - Już teraz dochodzą do nas sygnały, że w Trójmieście przebywać będzie ok. 350 dziennikarzy, relacjonujących występy kadry naszych zachodnich sąsiadów. Dla ich potrzeb miasto zorganizuje na parkingu Instytutu Hydrologii PAN przy ul. Kościerskiej centrum medialne, gdzie dziennikarze będę mogli pracować w komfortowych warunkach - podkreślił Guzowski.

W zamian za te inwestycje, niemiecka federacja zaangażuje się w szereg akcji promocyjnych, które Gdańsk organizować będzie w czasie trwania Euro. - Mamy zapewnienie, że w różnego rodzaju spotkaniach z kibicami i mieszkańcami zawsze uczestniczyć będą piłkarze i trenerzy reprezentacji. Do Gdańska przyjadą również gwiazdy niemieckiej kadry sprzed lat. Liczymy, że reprezentacja Niemiec zajdzie jak najwyżej w turnieju i będzie mogli ją gościć w naszym mieście jak najdłużej - stwierdził Guzowski.

Więcej o: