Sport.pl

Wrocław chce podebrać Warszawie mecz Polska - Portugalia

Czy 29 lutego Portugalia z Cristiano Ronaldo zagra we Wrocławiu w meczu przeciwko reprezentacji Polski? Miasto i Dolnośląski Związek Piłkarski są gotowi do organizacji spotkania, który może stracić Warszawa.
Przesłałem do prezesa Grzegorza Laty informację, że Wrocław jest gotowy, aby zorganizować mecz Polska - Portugalia na naszym nowym stadionie. Zapewniamy, że obiekt w całości wypełni się kibicami - podkreśla Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

Mecz Polski z Portugalią ma być jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z oficjalnym otwarciem Stadionu Narodowego w Warszawie. Jego oddanie do użytku ciągle się przesuwa, gdyż doszło do opóźnień w budowie. Jednak przewidziano, że w lutym stadion będzie gotowy i na ten miesiąc zaplanowano na nim dwie imprezy piłkarskie. Na 11 lutego ustalono datę piłkarskiego otwarcia obiektu - wówczas ma dojść do meczu o Superpuchar pomiędzy Legią Warszawa i Wisłą Kraków. A 29 lutego reprezentacja Polski ma zagrać z Portugalią mecz towarzyski. Podczas tego pojedynku stadion byłby testowany pod kątem organizacji Euro 2012.

Jednak na warszawskim stadionie wciąż nie położono murawy, są również problemy z dachem. Trawa na boisku ma pojawić się zaledwie dzień przed meczem Wisły z Legią i nie wiadomo, czy dobrze się ukorzeni. Nie wiadomo więc, w jakim stanie będzie nawierzchnia boiska, gdy przyjdzie rozegrać spotkanie z Portugalią.

Poza tym PZPN był przekonany, że lutowy termin meczu nie będzie problemem i ewentualne mrozy nie odstraszą kibiców. Wszystko dlatego, że obiekt ma dach. Okazuje się, że dach został przewidziany przede wszystkim na opady deszczu, a nie śniegu. I raczej nie jest wskazane, aby używać go podczas mrozów.

Problemy Warszawy stara się wykorzystać Wrocław, który niedawno organizował mecz reprezentacji Polski. Na Stadionie Miejskim 11 listopada minionego roku rozegrano pojedynek Polska - Włochy, który obejrzał komplet 43 tys. widzów.

Dolnośląski Związki Piłki Nożnej chce także o organizować mistrzostwa Europy piłkarzy do lat 19 w 2014 roku. Polska otrzymała od UEFA propozycję przeprowadzenia tej imprezy i PZPN czeka na oferty ze swoich związków wojewódzkich.

Padewski: - W porozumieniu z kilkoma dolnośląskimi samorządami oraz przedstawicielami klubów zgłosiliśmy kilka miast, które gotowe są gościć europejskie reprezentacje. Oczywiście na miejsce rozgrywania meczów proponujemy Wrocław z nowym Stadionem Miejskim, ale i starym Śląska przy ul. Oporowskiej. Poza tym w grę wchodzą: Legnica, Lubin, Polkowice i mniejsze ośrodki, choćby Dzierżoniów. Mamy dobrą bazę hotelową, wszystko nieźle skomunikowane, dlatego uważam, że nasza oferta jest ciekawa.

Poza Dolnym Śląskiem chęć organizacji mistrzostw U-19 w 2014 roku zgłosiły inne wojewódzkie związki: małopolski, wielkopolski, zachodniopomorski oraz kujawsko-pomorski. O wyborze oferty zadecyduje specjalna komisja powołana przez PZPN. Zaskakuje jednak to, że w składzie komisji znaleźli się m.in. prezesi związków kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. W efekcie będą oceniali własne oferty, które złożyli do centrali PZPN.

Polska organizowała już mistrzostwa Europy piłkarzy do lat 19 sześć lat temu. Wówczas zawodnicy rywalizowali na boiskach Wielkopolski: w Poznaniu, Grodzisku, Wronkach, Szamotułach, Swarzędzu, Pobiedziskach. Mistrzostwo Europy wywalczyli wtedy Hiszpanie, w składzie których grali m.in.: Gerard Pique (teraz Barcelona) oraz Juan Mata, broniący dziś barw Chelsea.