Euro 2012. Ukraińcy: Wszystkiemu są winne stereotypy

- Obawa przed przyjazdem na Ukrainę jest głównym powodem, dla którego większość reprezentacji wybrała Polskę na bazę podczas Mistrzostw Europy - uważa Markijan Łubkiwski, dyrektor ds. Euro 2012 na Ukrainie.
Na Ukrainie nie milknie dyskusja na temat wyboru centrów treningowych podczas nadchodzących Mistrzostw Europy. Aż 13 spośród 16 drużyn zdecydowało, że zamieszka w Polsce. Ukraińskie ośrodki wybrały tylko trzy: reprezentacja Ukrainy, Francja i Szwecja.

Miejscowe gazety próbują dociec przyczyn braku popularności kraju wśród najlepszych ekip kontynentu. Największą medialną burzę wywołała decyzja FA (Angielskiej Federacji) o wyborze Krakowa na bazę pobytową.

W wywiadzie dla gazety "Komsomolska Prawda" dyrektor Łubkiwski, twierdzi, że decyzja większości państw o wyborze Polski zapadła długo przed losowaniem i miały na nią wpływ względy pozasportowe: - Czy nie wydaje mi się dziwne, że Anglicy wolą czekać na wyremontowanie stadionu, niż wybrać jedną z naszych nowoczesnych baz? Wszystko przez to, że Europejczycy mają mylne wyobrażenie o naszym kraju. Myślą stereotypowo, nic nie wiedzą o Ukrainie. Wszystkie delegacje, które oglądały nasze obiekty, wyrażały się o nich w samych superlatywach. Wiele państw zdecydowało się zamieszkać w Polsce od razu, nie czekając na wyniki losowania i później nie chciało nawet zastanowić się nad zmianą decyzji. Cóż, ludzie związani z piłką nożną bywają dość dziwni... - uważa Łubkiwski.

Dyrektor ds. Euro 2012 przekonuje także, że jedną z przyczyn, dla których na Ukrainie zamieszkają tylko trzy reprezentacje jest pech w losowaniu. - Jeśli rozkład grup byłby inny, bazy na Ukrainie wybrałyby reprezentacje Rosji, Hiszpanii, Grecji, Chorwacji, Włoch i Czech - mówi gazecie Łubkiwski.

Jego zdaniem, nie ma co robić problemu z tego, że niektóre reprezentacje nie zechciały zamieszkać na Ukrainie: - Piłkarze i kibice i tak do nas przyjadą - kończy.

Czytaj także: