Gwiazdy na wyciągnięcie ręki. Kto gdzie zamieszka podczas Euro 2012? I jak daleko będzie podróżował na mecze?

Dla jednych ważne było spa, dla innych - pole golfowe i prywatna plaża. Wszyscy chcieli mieć luksusowe hotele i równiutkie boiska. Czym kierowały się reprezentacje przy wyborze baz pobytowych na Euro 2012?
Oficjalną listę ośrodków UEFA ogłosiła w październiku ub.r. Znalazło się na niej 21 propozycji z Polski i 17 z Ukrainy.

Przez ostatni rok wysłannicy reprezentacji, które miały szansę zagrać na Euro 2012, jeździli po Polsce i Ukrainie, szukając miejsc, gdzie podczas turnieju ich piłkarze mogliby mieszkać i trenować. Nad Wisłą pojawili się przedstawiciele 20 krajów.

- W sumie było ponad 50 wizyt, bo wiele federacji przyjeżdżało po kilka razy - mówi Tomasz Szulc, menedżer ze spółki Euro UEFA 2012 Polska odpowiadającej za organizację turnieju w Polsce.

Dla sztabów szkoleniowych najważniejsze były trzy kryteria:

- standard hotelu i jego zaplecza, w tym m.in. jakość spa;

- jakość murawy na boisku treningowym;

- odległość bazy od lotniska.

Czasami reprezentacje miały dodatkowe potrzeby. A to blisko pole golfowe lub prywatną plażę. Ważnym kryterium była odległość hotelu od boiska treningowego. Część trenerów chciała mieć je pod nosem, a część dalej, tak "aby piłkarze nie musieli patrzeć na murawę przez 24 godziny".

O wyborze Anglików zadecydował natomiast klimat Krakowa. Trafili do niego po wizytach w wielu innych ośrodkach w Polsce. Tak ich urzekł, iż mimo że oba krakowskie centra z katalogów były już zajęte (Holandia - stadion Wisły, a Włosi - Cracovii), poprosili, aby coś im znaleźć. I tak trafili na zniszczony stadion Hutnika, który przechodzi dzięki temu gruntowny remont.

Duńczyków z kolei bardzo interesowała kuchnia i jej szef.

- Zarezerwowali całe szóste piętro i część piątego. Razem 50 pokoi. Nie mieli żadnych uwag, niewielkie wątpliwości pojawiły się tylko w kwestii wyżywienia. Ostatecznie zaufali jednak naszemu szefowi kuchni, podeślą tylko swoje menu - mówi Renata Sobczyńska, dyrektor ds. komunikacji w firmie Zdrojowa Invest, do której należy hotel Marina w Kołobrzegu, gdzie zatrzymają się Duńczycy.

W miastach, gdzie rozgrywane są mecze, reprezentacje spędzą tylko kilka dni. Większość czasu przebywać będą właśnie w centrach pobytowych, które każda z drużyn wybrała raz na całe mistrzostwa. Zespół musi się stawić tam najpóźniej na pięć dni przed pierwszym meczem. Czyli te, które dojdą do finału, spędzą w nim nawet miesiąc z przerwami na mecze. W mieście, gdzie grają, muszą się pojawić na oficjalnym treningu 24 godziny przed spotkaniem. Noc spędzają więc w hotelu transferowym. Chyba że swoje centrum pobytowe mają w odległości nie większej niż 60 km od stadionu.

Bazy pobytowe to gratka dla fanów, gdyż co najmniej jeden oficjalny trening każdej z reprezentacji musi być otwarty dla publiczności. Każdy będzie mógł przyjść i obejrzeć w akcji najlepszych piłkarzy świata.

- To pomysł prezydenta Platiniego, aby mieszkańcy mogli poczuć klimat mistrzostw - wyjaśnia Szulc.

Podczas Euro 2008 trening reprezentacji Portugalii w Neuchatel obejrzało 12 tys. kibiców. Część zespołów, jak np. Niemcy, organizuje też krótkie spotkania z kibicami, podczas których piłkarze rozdają autografy.

Miejscowości, w których zatrzymują się reprezentacje, zyskują też finansowo. Za nimi przyjeżdżają dziennikarze, kibice i celebryci. Oni wszyscy muszą gdzieś mieszkać.

Bezcenny jest także efekt promocyjny. O miejscu pobytu mówić i pisać będą media, a osoby, które je odwiedzą, staną się ich żywą reklamą.

- To doskonała forma promocji, w naszym przypadku na rynku skandynawskim, na którym tak nam zależy. Kiedy Duńczycy zdecydowali się na nasz hotel, informacje o nim natychmiast pojawiły się we wszystkich duńskich mediach. Więcej niż kiedykolwiek. Już teraz dzwonią do nas zresztą dziennikarze i kibice z Danii, którzy chcą się zatrzymać w hotelu Marina lub położonym w pobliżu innym naszym hotelu Sand - tłumaczy Sobczyńska.

Specjalny serwis Sport.pl - wszystko o Euro 2012 »