Wreszcie wiem, na jaki mecz mam bilet. I co teraz?

Szczęśliwcy z biletami na Euro 2012 długo nie wiedzieli, jakie drużyny obejrzą w akcji. Teraz już wiedzą. W czerwcu przy Bułgarskiej zagrają Włochy, Irlandia i Chorwacja
Bilety na mecze Euro 2012 UEFA rozlosowała już w kwietniu. Do zgarnięcia było ich niecałe 700 tys. Znacznie mniej niż chętnych, których zgłosiło się ponad 12 mln! Nic dziwnego, że kibice, którym bilety wpadły w ręce, mogli się nazywać szczęśliwcami. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że musieli za nie zapłacić. Nawet po 600 euro - tyle kosztują najdroższe wejściówki na finał. Mecze grupowe to wydatek 30-120 euro.

Mimo wszystko wyścig po bilety był zabawą w ciemno. Bo np. o meczach w Poznaniu długo wiedzieliśmy niewiele. Właściwie tylko tyle, że będą trzy: wszystkie w grupie C, kolejno 10, 14 i 18 czerwca. Ale jakie konkretnie drużyny zagrają przy Bułgarskiej? To do wczoraj było wielką niewiadomą. Dlatego posiadacze biletów z niecierpliwością czekali na losowanie. - Właśnie od tego wiele zależy. Czy zostawię sobie bilet, czy spróbuję go wymienić na inny - mówili tuż przed losowaniem.

Chwila prawdy w końcu nadeszła. Tajemnicze symbole - C2, C3 i C4 - zamieniły się w nazwy konkretnych drużyn. 10 czerwca w Poznaniu zagrają Chorwacja z Irlandią. Cztery dni później zobaczymy na żywo Włochów w starciu z Chorwatami, a na koniec przy Bułgarskiej wystąpią Włosi i Irlandczycy.

Każde z tych spotkań z trybun obejrzy student Kacper Bożemski. Ma bilet na wszystkie mecze w Poznaniu. - Losowanie oglądałem z tatą, robiłem notatki. Jestem zadowolony. Tylko ta Irlandia... Szkoda, że to ona gra u nas, a Hiszpania w Gdańsku. Mogłoby być na odwrót - ocenia. Bo grupę C uzupełniają mistrzowie świata Hiszpanie, którzy wszystkie mecze zagrają na Pomorzu.

Sebastian Nowicki z Kościana ma bilety na mecze w różnych miastach. Jest kierowcą cysterny, relacji z losowania słuchał w radiu: - Aż zatrzymałem się przy autostradzie za Legnicą, żeby spokojnie posłuchać. Polakom trafiła się świetna grupa. W Poznaniu mam bilet na spotkanie Włochy-Chorwacja. To może być interesujący mecz. Włosi od paru lat nic nie wygrali, ale są mocni, a Chorwacja też ma ciekawy zespół.

Do Poznania przyjadą m.in. Włosi, Chorwaci i Irlandczycy, którzy zgarnęli bilety typu "follow my team", czyli na wszystkie spotkania swojej drużyny. Ich także czekała wczoraj niespodzianka. Wcześniej nie wiedzieli, do jakiego miasta przyjadą na mecze i że będzie to właśnie Poznań.

Są i tacy, którym Irlandczycy nie w smak. Włoskiego futbolu też nie lubią, zaś na Chorwatów nie mogą patrzeć. A mają bilety na mecze w Poznaniu. Co im pozostało? Mogą skorzystać ze specjalnej platformy UEFA umożliwiającej odsprzedaż i wymianę biletów. Jest dostępna pod adresem ticketing.uefa.com (trzeba mieć zarejestrowane konto).

Nie wszystkim to wystarcza. Wciąż jest mnóstwo kibiców, którzy próbują zdobyć bilety na Euro 2012 poza oficjalnym obiegiem. Wykorzystują to ci, którym się poszczęściło i odsprzedają wejściówki po wysokich cenach (sięgających nawet kilku tysięcy złotych!). Po wczorajszym losowaniu na forach internetowych szybko pojawiły się pierwsze oferty sprzedaży biletów już na konkretne mecze. Można też znaleźć propozycje z zagranicy - od obcokrajowców, którym poszczęściło się w losowaniu, a do Poznania niekoniecznie chcą przyjeżdżać.

Handel wejściówkami trwa w najlepsze także na aukcjach internetowych. Ludzie oficjalnie sprzedają je po kilka złotych i reklamują jako... bilety na komunikację miejską, które pozwolą dojechać na mecz. "Witam, mam do sprzedania bilety mpk Poznań, które pozwolą na sprawne dotarcie na lotnisko, a następnie na np. mecze ćwierć - i półfinałowe" - to jedna z ofert w serwisie Allegro.

Tymczasem UEFA od początku grozi unieważnieniem biletów, które znajdą się w sprzedaży poza oficjalnym obiegiem.