adidas prezentuje Oficjalną Piłkę Euro - inspirowaną projektem kultowej piłki Tango, stworzoną do nowoczesnej gry

2 grudnia adidas wraz z UEFA zaprezentował Oficjalną Piłkę Meczową UEFA EURO 2012 - adidas "Tango 12?. Piłka pojawiła się po raz pierwszy na scenie podczas losowania grup finałów Mistrzostw Europy w Kijowie. Ceremonii odsłonięcia dokonał legendarny lekkoatleta- Siergiej Bubka.
Wzorując się na klasycznym wyglądzie piłek Tango, używanych podczas Mistrzostw Świata FIFA™ oraz UEFA EURO™ w latach 80-tych, adidas Tango 12 odzwierciedla nowoczesną interpretację kultowego wzoru. Zawiera kolorowy kontur inspirowany flagami obu Państw Gospodarzy - Polski i Ukrainy. W kształt Tango 12 wpisane są trzy specjalne grafiki, nawiązujące do tradycyjnej w obu krajach dekoracyjnej sztuki wycinania papieru. Stanowią one również odwołanie do kluczowych wartości piłki nożnej - jedności, rywalizacji i pasji.

- adidas Tango 12 wzorowana jest na kultowym projekcie, znanym przez piłkarzy i kibiców na całym świecie. Wspaniale będzie oglądać tak kreatywną interpretację słynnego wzoru podczas UEFA EURO 2012™ - skomentował David Taylor, szef UEFA Events SA.

Dopełnienie projektu adidas Tango 12 stanowi szereg trójkątnych paneli, które dzięki termicznemu sposobowi łączenia, zapewniają pewny i stabilny tor lotu piłki. Każdy panel pokryty został wypukłą, ziarnistą fakturą, ułatwiającą kontakt i kontrolę buta nad futbolówką. Pod warstwą zewnętrzną znajduje się tkana powłoka oraz nowy rodzaj pęcherza, wpływający na zwiększenie retencji powietrza i redukcję absorpcji wody.

Prace nad adidas Tango 12 trwały ponad dwa lata. W tym czasie piłka została poddana dwóm rygorystycznym procesom testowania. Testy jakościowe przeprowadzone zostały w ośmiu krajach, przy zaangażowaniu klubów i federacji oraz piłkarzy, zarówno profesjonalnych jak i amatorów. Testy ilościowe wykonywane były w warunkach laboratoryjnych. Wykazały one, że adidas Tango 12 nie tylko wypełnia, ale nawet przekracza wszystkie standardy i normy FIFA Approved dla Oficjalnej Piłki Meczowej.

Szef grupy adidas Herbert Hainer podkreśla: - adidas Tango 12 to połączenie wieloletniej tradycji futbolu oraz szerokich badań praktycznych i laboratoryjnych, dzięki czemu jest to najdokładniej przetestowana piłka produkcji adidas .

adidas Tango 12 to jedenasta Oficjalna Piłka Meczowa wykonana na potrzeby UEFA EURO™. Bogata historia współpracy adidas z turniejem i wkładu firmy w rozwój piłki nożnej zaczęła się w 1963 roku. W tym czasie piłki bazujące na wzorze Tango pojawiły się na trzech turniejach UEFA EURO™ - w 1980 roku Tango River Plate, w 1984 r. Tango Mundial i w 1988 r. Tango Europa. adidas Tango 12 jest więc czwartą w historii piłką opierającą się na tym projekcie.

Piłką adidas Tango 12 rozegrane zostaną wszystkie spotkania UEFA EURO 2012™. Turniej rozpocznie się z udziałem Polaków 8 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. W celu lepszego przygotowania do rozgrywek każda z federacji otrzyma trzydzieści Oficjalnych Piłek Meczowych na sześć miesięcy przed turniejem, w tygodniu po 5 grudnia. adidas Tango 12 będzie w ogólnodostępnej sprzedaży od soboty 3 grudnia 2011.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach: adidas.com/football oraz adidasnewsstream.com.