Holendrzy potwierdzili: Euro 2012 w Krakowie!

Reprezentacja Holandii zamieszka w hotelu Sheraton, a jej bazą treningową będzie stadion Wisły.
Jesteś kibicem i jesteś z Krakowa? Musisz zostać fanem Facebooka Kraków - Sport.pl »

Wicemistrzowie świata są drugą reprezentacją po Niemcach (wybrali Gdańsk), która wskazała centrum pobytowe. Federacja nie zarezerwowała sobie całego hotelu ani nawet poszczególnych pięter, tylko określoną liczbę pokoi, które znajdują się na kilku poziomach. Przyjadą razem z kucharzem, który wspólnie z hotelowym szefem kuchni ustali menu. Posiłki będą przygotowywane przez pracowników Sheratona pod okiem kucharza federacji.

Inne szczegóły są jeszcze uzgadniane. Nie wiadomo czy Holendrzy będą korzystać z hotelowego centrum fitness, w którym znajdują się basen, siłownia i sauna. Niewykluczone, że będą użytkowali pomieszczenia na stadionie Wisły.

Bert van Marwijk, selekcjoner kadry, jest zadowolony z wyboru: - Cieszę się, że zagwarantowaliśmy sobie pobyt w tym ośrodku. Kraków zrobił na mnie wrażenie wspaniałego i niezwykle gościnnego miejsca. To piękne miasto i mam nadzieję, że będziemy mogli przebywać w nim przez dłuższy czas - powiedział szkoleniowiec.

Przedstawiciele federacji przed podjęciem decyzji opinii na temat stolicy Małopolski zasięgali m.in. u Roberta Maaskanta, szkoleniowca Wisły. - Byli zachwyceni tym co zobaczyli. Tu będą trenować i zostaną mistrzami Europy - uśmiecha się trener, który jeszcze w czwartek oprowadzał po obiekcie gości z Holandii. - Zupełnie nowy stadion odpowiada naszym potrzebom treningowym. A w hotelu Sheraton, zlokalizowanym niedaleko, poczułem się jak w domu. To naprawdę bardzo ważne. W końcu latem ten hotel stanie się naszym domem na dobre kilka tygodnie - przekonuje van Marwijk.

Wybór Holendrów z radością przyjął także Bogdan Basałaj, prezes mistrzów Polski: - Jesteśmy zaszczyceni, że jedna z najlepszych na świecie drużyn narodowych będzie ćwiczyła na stadionie Wisły. Pobyt holenderskiej drużyny w Krakowie będzie fantastyczną promocją dla miasta i obiektu im. Henryka Reymana.

Losowanie w Kijowie 2 grudnia rozstrzygnie, czy Holendrzy trafią do grupy B (mecze rozgrywane w Charkowie na Ukrainie) czy grupy C (Gdańsk). Nawet, jeżeli zespół van Marwijka znajdzie się w grupie grającej na Ukrainie, Kraków pozostanie ich centrum pobytowym.

Holendrzy nie będą prawdopodobnie jedyną reprezentacją, która podczas Euro zamieszka w stolicy Małopolski. Niemal przesądzone jest, że pod Wawelem trenowali będą też Anglicy. Ich bazą będzie stadion Hutnika, na który będą dojeżdżać z hotelu Starego. Federacja angielska potwierdziła, że centrum pobytowe chce mieć w Polsce. Media na Wyspach już przesądziły, że będzie właśnie w Krakowie.

Bardzo poważnie stadion Cracovii i hotel Radisson rozważają także Włosi. Też kilka razy odwiedzili miasto, ale decyzję jeszcze trzymają w tajemnicy.