Czy podczas meczu na PGE Arenie można legalnie palić?

Na gdańskim stadionie obowiązuje całkowity zakaz palenia. Łamiących go kibiców ochroniarze straszą zakazem stadionowym. Albo dla świętego spokoju odsyłają do toalet, ?bo tam nie ma kamer?
Komunikaty o zakazie palenia na PGE Arenie można usłyszeć przed, w trakcie i po każdym meczu. I na trybunach faktycznie rzadko widać palaczy. Bo przenoszą się do podziemia. - To po prostu klasyczne zamiatanie problemu pod dywan, za zgodą i aprobatą ochrony. Rozumiem, że całkowity zakaz palenia wprowadzono, żeby było zdrowiej i ludzie niepalący nie byli truci. Ale efekt jest taki, że normalny człowiek nie może się teraz w przerwie załatwić, bo toalety zamieniły się w sauny nikotynowe - denerwuje się pan Marek. - Mało tego: nawet w niektórych miejscach na promenadach jest aż gęsto od dymu.

Podczas przerw w meczach kibice tłumnie ruszają zapalić. W pierwszych tygodniach działalności stadionu zwykle szli pod bramy, czyli w zasadzie na otwartą przestrzeń.

- Tam jednak palić nie pozwala ochrona, która informuje, że za trzy zdjęcia z papierosem będzie zakaz stadionowy - opowiada pan Adam. - Ale czasem puszczają też oko: żeby pójść do toalety, bo tam przecież nie ma kamer!

Według kibiców sprawę rozwiązałby wyznaczone na promenadach strefy dla palaczy.

Rzecznik Lechii, która jest gospodarzem PGE Areny, komentuje: - Nie ma zasady, że za trzy zdjęcia z papierosem będzie zakaz stadionowy - informuje Michał Lewandowski. - Chcemy kibiców edukować, a nie karać. Oczywiście jeżeli ktoś będzie uporczywie łamał przepisy musi liczyć się z konsekwencjami. Rzeczywiście, pracujemy nad sprawą ewentualnych stref dla osób palących np. na promenadach wewnętrznych. Ale kwestia jest wciąż analizowana przez naszych prawników. Bo ustawa antynikotynowa, która wprowadziła zakaz palenia na obiektach sportowych, nie jest precyzyjna.

Nieprecyzyjny zapis, o którym mówi rzecznik, to sformułowanie, że zakaz obowiązuje w "pomieszczeniach obiektów sportowych". Jednak np. Legia Warszawa na jego podstawie wyznaczyła na stadionie strefy dla palących: - Bezwzględny zakaz palenia obowiązuje na trybunie rodzinnej. W pozostałych częściach stadionu znajdują się strefy dla palących - na promenadach przy trybunach - informuje Michał Kocięba, rzecznik stołecznego klubu.

Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku »


Również sanepid nie widzi problemu, by na promenadach stworzyć palarnie.

- Jako pomieszczenie należy traktować przestrzeń zamkniętą ograniczoną z każdej strony przegrodami budowlanymi takimi jak podłoga, sufit, ściany. W odniesieniu stadionu zakaz wynikający z ustawy obejmuje więc toalety, loże, kiosk, fan pub, pomieszczenie klubu biznesu, zaplecze sportowe, szatnie. A promenady nie są przestrzeniami zamkniętymi. Zatem wprowadzenie całkowitego zakazu palenia tytoniu na terenie obiektów sportowych oraz ewentualne wydzielenie stref dla osób palących zależy tylko od właściciela lub zarządcy obiektu - napisała w odpowiedzi na nasze pytania Halina Bona, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Gdańsku.

Mało tego, zgodnie z tą definicją, palenie mogłoby być dozwolone również na trybunach.