Pomóż robić Euro 2012, czyli jak zostać miejskim wolontariuszem?

Startuje rekrutacja wolontariuszy, którzy na Euro 2012 w całym Gdańsku będą pomagać kibicom różnych narodowości. Sprawdź, czy i Ty możesz podjąć się tego zadania.
W Gdańsku potrzebnych jest w sumie około 600 tzw. wolontariuszy miejskich. Mają pomagać kibicom, turystom, dziennikarzom i mieszkańcom w najważniejszych punktach miast (między innymi w centrach, na lotniskach i dworcach, w strefach i ambasadach kibiców, parkingach, komisariatach). Będą wspierać również działania opieki medycznej. Będą udzielać informacji o turnieju, wydarzeniach z nim związanych, komunikacji miejskiej, atrakcjach turystycznych i kulturalno-rozrywkowych.

Na co może liczyć wolontariusz?

- Zapewniamy nocleg, wyżywienie, bezpłatną komunikację, dajemy możliwość zdobycia dużego doświadczenia związanego z organizacją tak wielkiej imprezy - mówi Magdalena Skiba, koordynator gdańskiego wolontariatu na Euro 2012.

Każdy wolontariusz przejdzie specjalne szkolenia, a na koniec otrzyma certyfikat.

Urzędnicy liczą przede wszystkim na zainteresowanie ze strony osób mieszkających w Trójmieście i okolicach. Zakładają jednak, że około jednej trzeciej wolontariuszy przyjedzie do nas z innych miast.

- Zainteresowanie wolontariatem podczas mistrzostw Europy zawsze jest bardzo duże i jest znacznie więcej chętnych niż dostępnych miejsc - dodaje Wojciech Dąbrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co będzie więc decydowało o wyborze?

- Szukamy osób dobrze zmotywowanych, otwartych i komunikatywnych. W aplikacji można zaznaczać też miejsca, w których chcielibyśmy pracować, a w których nie, co też będzie miało wpływ na naszą decyzję. Ważne będzie ewentualne doświadczenie aplikujących osób w podobnych inicjatywach. Wpływ na naszą decyzję będzie również miał wynik losowania grup, kiedy dowiemy się, kto przyjedzie do Gdańska - wyjaśnia Skiba.

Miasto na organizację wolontariatu wyda około 900 tys. zł. Koszty te mogą być niższe, jeżeli uda się pozyskać sponsorów.

Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku »


Wolontariusze to jeden z symboli wielkich imprez sportowych. Rozsiani są po miastach, do których zjeżdżają tysiące gości, którzy często po raz pierwszy je odwiedzają.

- Podczas Euro 2012 Polskę odwiedzi ponad milion kibiców i turystów zagranicznych. Od jakości pracy wolontariuszy, od tego, czy zagraniczni goście uzyskają od nich wyczerpujące informacje i zyskają dzięki temu poczucie bezpieczeństwa, będzie w dużej mierze zależało powodzenie imprezy, a w efekcie wizerunek naszego kraju za granicą - mówi Mikołaj Piotrowski, dyrektor ds. komunikacji w spółce PL.2012, która koordynuje polskie przygotowania do mistrzostw.

Podczas Euro 2012 pracować będą nie tylko wolontariusze miejscy, ale także wolontariusze UEFA - tych rekrutuje bezpośrednio piłkarska federacja. Nabór wniosków już zakończono. W sumie w Polsce i na Ukrainie będzie ich potrzeba 5,5 tys. Chętnych zgłosiło się blisko 24 tys. ze 142 krajów. To oni będą wspierać pracowników, działaczy oraz specjalnych gości UEFA, m.in. na stadionach i lotniskach.

W Gdańsku, na głównych ulicach i placach, pojawiły się "kropki" - kolorowe koła, na których podczas Euro 2012 będą pracować wolontariusze. W związku z tym miasto ogłasza konkurs. Aby wziąć w nim udział, należy do 27 października do godz. 12 nadesłać na adres wolontariat@gdansk.gda.pl spis miejsc, gdzie "kropki" się znajdują. Szczegóły konkursu na www.gdansk.pl

Jak zostać wolontariuszem?

Wypełnić w polskiej i angielskiej wersji językowej formularz, który jest na portalu www.wolontariatmiejski2012.pl. Następnie rozwiązać test na 25 pytań, który określi stopień znajomości angielskiego. Nabór potrwa do połowy stycznia 2012 roku, wybrane osoby dostaną zaproszenie na rozmowę. W maju i czerwcu 2012 odbędą się szkolenia.

Kto może zostać wolontariuszem?

Osoby dorosłe, w każdym wieku - również niepełnosprawne. Warunki: ukończone 18 lat do końca kwietnia 2012 roku, komunikatywny jęz. angielski, gotowość do poświęcenia swojego czasu podczas turnieju.