"Szaleństwo Rooneya". Może pauzować nawet trzy pierwsze mecze Euro

Wayne Rooney w 73. minucie piątkowego spotkania zremisowanego przez Anglię 2:2 z Czarnogórą dostał czerwoną kartkę. To oznacza, że nie zagra w pierwszym meczu Euro, a UEFA prawdopodobnie jeszcze wydłuży karę za bezmyślny faul 25-letniego Anglika. Angielskie media sugerują, że na zachowanie Rooneya wpływ miało aresztowanie jego ojca i wujka.
Skład:
M.Bozovic - Zverotic, Dzudovic, Savic, Pekovic - Kascelan (46. Jovanovic), V.Bozovic (79. Delibasic), Vukcevic, Jovetic, Beciraj (64. Damjanovic) - Vucinic,
Anglia
Bramki:
Young (11.), Bent (31.)
Kartki:
Rooney - czerwona
Skład:
Hart - Jones, Cahill, Terry, Cole - Walcott (76. Welbeck), Barry, Parker, Young (60. Downing) - Rooney, Bent (64. Lampard)
Zostało 16 minut do końca regulaminowego czasu gry. Anglia prowadziła 2:1 z Czarnogórą, która robiła wszystko by wyrównać stan meczu. Wayne Rooney zaciekle walczył o piłkę z Miodragiem Dzudoviciem i kiedy mimo wszelkich starań Anglika piłka ostatecznie znalazła się w posiadaniu Czarnogórca, Rooney wyładował swoją złość kopiąc odwróconego plecami rywala w łydkę. Kiedy ten padł na murawę, odwrócił się do Capello rozkładając z rezygnacją ręce. Sędzia Wolfgang Stark długo się nie zastanawiając pokazał czerwony kartonik.

- Jestem niezadowolony, absolutnie. Rozmawiałem z nim i powiedział mi, że popełnił głupi błąd i przeprosił. Jest ważnym zawodnikiem, ale widziałem już takich jak on popełniających takie błędy - skomentował zachowanie piłkarza selekcjoner Anglików Fabio Capello.

"Daily Mail" określił zajście jako "szaleństwo Rooneya". Angielskie media zauważają, że piłkarz osłabił swój zespół w trudnym momencie i ostatecznie to się zemściło, kiedy w 90. minucie Czarnogórcy wyrównali. Ponadto Anglia będzie musiała sobie radzić bez niego co najmniej w pierwszym meczu Mistrzostw Europy, w których udział zapewniła sobie w piątek. UEFA prawdopodobnie jednak przedłuży zawieszenie dla Rooneya.

Być może Rooney powtórzy historię Andrieja Arszawina, który pauzował przez dwa pierwsze mecze Euro 2008 po tym jak w ostatnim meczu eliminacji z Andorą również otrzymał czerwoną kartkę. Kiedy skończyła mu się dyskwalifikacji bardzo pomógł drużynie Rosji w dotarciu do półfinału, a dzięki dobrym występom z Zenitu wykupił go Arsenal.

Zatrzymanie ojca miało wpływ?

Angielskie media sugerują, że duży wpływ na zachowanie Rooneya miało aresztowanie jego ojca. Tak samo uważa selekcjoner Czarnogóry, który był zaskoczony, że Rooney w ogóle pojawił się na boisku.

- To co dzieje się w życiu Rooneya jest bardzo poważne i nie jest łatwo skupić się na grze w takiej sytuacji. Myślę, że dlatego mógł zrobić to co zrobił - powiedział trener Branko Brnović.

Capello uważa, że sprawa aresztowania ojca nie miała wpływu na zachowanie Rooneya. - Piłkarze zawsze myślą tylko o tym co dzieje się na boisku, nie o tym co poza nim, o sprawach osobistych - powiedział Capello. - Czasami niecelnie podajesz, nie potrafisz opanować piłki i jesteś niezadowolony. Myślę, że był po prostu sfrustrowany. Grał dobrze przez 35 minut i zakwalifikowaliśmy się. O to nam chodziło - dodał selekcjoner Anglii.

Wyrozumiali koledzy

Rooneya wspierali po meczu także koledzy z reprezentacji.

- Nie można zapominać o jego całym wkładzie w zakwalifikowanie się Anglików - skomentował sytuacje John Terry.

- Widziałem Danny'ego Welbecka 5 minut później. Dostał w szczękę [w starciu z rezerwowym Milanem Jovanoviciem] i pomyślałem: "Co to było? Dlaczego tam nie było czerwonej kartki?" - opowiadał po meczu bramkarz Anglików, Joe Hart.

Gazety przypominają, że Rooney jest dopiero drugim reprezentantem Anglii po Davidzie Beckhamie, który dostał dwie czerwone kartki w narodowych barwach. Pierwszy raz otrzymał ją podczas meczu z Portugalią w 2006 roku, kiedy bardzo brutalnie potraktował rywala.

- Znajdziemy sposób by dobrze grać bez niego. Spróbujemy gry bez Rooneya w meczach towarzyskich - powiedział Capello. Pierwszą okazję ku temu będą mieli w towarzyskim spotkaniu z Hiszpanią zaplanowanym w terminie barażowym.

Futbolowi krezusi z Wysp Brytyjskich. Kto ma najwięcej?