Sport.pl

Euro 2012. Studenci boją się o swoje pokoje. Dlaczego?

Studenci mieszkający w akademikach boją się, że ich pokoje udostępnione w czasie Euro 2012 kibicom, policjantom i pracownikom służb mundurowych mogą... wymagać po imprezie remontu.
To, że policjanci zamieszkają w akademikach, zostało już przesądzone np. we Wrocławiu - pisze "Polska Dziennik Bałtycki". Tamtejsza Politechnika Wrocławska zakończy rok akademicki już w maju, by w czerwcu gościć kibiców, którzy przyjadą na mistrzostwa.

W Gdańsku w czerwcu także nie zabraknie chętnych do zajęcia miejsc w akademikach. Władze Politechniki Gdańskiej podjęły decyzję, by zajęcia rozpoczynały się trzy minuty wcześniej niż dotychczas lub kończyły trzy minuty po ustalonym do tej pory terminie. Tym samym sesja letnia egzaminacyjna skończy się przed 6 czerwca.

Politechnika udostępni akademiki kibicom, jednak nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował pobyt fanów futbolu w akademikach. Rektor zapewnił, że pomysł był konsultowany ze społecznością akademicką i nie wzbudzał kontrowersji senatu uczelni.

- Przewidujemy, że ok. 30 proc. miejsc w akademikach pozostanie zajętych przez naszych studentów - mówi "Polsce" prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - Z pozostałych będą mogli skorzystać kibice.

Pieniądze z wynajmu pokoi będą przeznaczone na remont akademików. Kto zapłaci za zniszczenia powstałe w wyniku użytkowania ich przez kibiców?

- Od każdego lokatora będzie pobierana specjalna kaucja, która ma być gwarancją na wypadek zniszczeń. Jeśli dany pokój będzie zawierał ślady dewastacji lub zniszczeń, opłata przepadnie na konto uczelni - informują pracownicy uczelni.

Inną strategię przyjęły władze Uniwersytetu Gdańskiego. Kibice nie znajdą w akademikach uczelni zakwaterowania w czasie imprezy.

- Nie wprowadzamy zmian w roku akademickim ani nie będziemy kwaterowali kibiców w czasie mistrzostw - podkreśla "Polsce" Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik Uniwersytetu Gdańskiego. - Oczywiście nie chcemy też narażać naszych budynków na zniszczenia pokoi w akademikach.

Euro 2012. Gniewino już gotowe, czeka na Iniestę i Xaviego [ZDJĘCIA]
Dyskutuj z ludźmi, a nie z nickami - odwiedź profil Trójmiasto.Sport.pl na Facebooku »


Więcej o: