Cztery freestylowe tricki 2015 roku, o których 10 lat tamu nikomu się nawet nie śniło

Świat idzie do przodu, a takie dziedziny sportu jak różne odmiany freestylu nie pozostają w tyle. W wielkim uproszczeniu, w każdym freestylu, wykonywanym na motocyklach, rowerach, deskach czy skuterach śnieżnych chodzi o jedno - o wykonanie jak najbardziej skomplikowanej figury. Za taką na pewno można uznać backflipa. Zobaczcie jakie rekordy dotyczące tej ewolucji padły w 2015 roku.
Potrójny backflip na motocyklu Potrójny backflip na motocyklu źródło: redbull.com

Potrójny backflip na motocyklu

Gdy w 2000 roku podczas Summer X Games w Californii Carey Hart wykręcił pierwszego na świecie backflipa na motocyklu - cały świat był w szoku, że taka ewolucja jest w ogóle możliwa. Mimo nieudanego lądowania Hart uznawany jest za protoplastę tego tricku. Travis Pastrana podniósł poprzeczkę i w 2006 roku zadziwił świat podwójnym backflipem wykonanym na X-games 12 w Los Angeles. 9 lat później przyszedł czas na kolejny krok na przód, który dzięki pomocy Travisa, zrobił Josh Sheehan. Dokładnie 28 kwietnia 2015 roku Świat zobaczył mrożący krew w żyłach trick - potrójny backflip wykonany na motocyklu:

Jed Mildon Jed Mildon źródło: yt.com

Poczwórny backlflip na rowerze BMX

To co wydaje się w tej chwili nierealne do zrobienia na 100-kilogramowym motocyklu, na 10-krotnie lżejszym rowerze musi się udać. Ekipa Nitro Circus Travisa Pastrany znów zdecydowała się dokonać czegoś na pozór niemożliwego. Po wielu niepowodzeniach, próbach, ścigając się z Jamesem Fosterem, pierwszego na świecie poczwórnego backflipa na rowerze BMX, zakończonego udanym lądowaniem wykręcił Jed Mildon. Zrobił to w lipcu tego roku:

poczwórny underflip Maxa Parrota poczwórny underflip Maxa Parrota fot. yt.com

Poczwórny underflip na snowboardzie

Snowboard to wspaniałe narzędzie do freestylu. Kanadyjski snowboardzista - Max Parrot - potwierdził to w kwietniu 2015 roku wykonując po raz pierwszy na świecie ewolucję nazywaną quadruple underflip:

backflip skuterem śnieżnym na wodzie backflip skuterem śnieżnym na wodzie źródło: yt.com

Backflip skuterem śnieżnym na wodzie

David Burman ze szwedzkiego Arjeplog nie rozstawał się całe lato ze swoim skuterem śnieżnym. Efektem tego jest trick, który po raz pierwszy ukazał się światu w sierpniu tego roku. Oto pierwszy backflip skuterem śnieżnym wykonany na... wodzie: