Rosie Swale Pope. Żelazna kobieta, która obiegła świat

IL
03.11.2015 16:27
Rosie Swale Pope

Rosie Swale Pope (źródło: westportnow.com)

Co można zrobić w ciągu pięciu lat, gdy jest się po 50-tce? Wysłać dzieci na studia, nauczyć się języka obcego lub... obiec całą kulę ziemską mając przy sobie jedynie niewielki bagaż. Poznajcie najtwardszą kobietę świata.

Rosie Swale Pope to szczupła, skromna kobieta. Urodziła się w 1946 roku, jednak jej wiek zdradza jedynie siateczka zmarszczek na twarzy i dłoniach. Zawsze była aktywna i chętna do podejmowania biegowych podróży, które realizowała wraz z mężem. Do czasu. W 2002 r jej małżonek zachorował na raka prostaty i w krótkim czasie zmarł. Przed śmiercią powiedział: "Chcę być żeglarzem, włóczyć się daleko po szerokich oceanach. Chcę dosiąść wielbłąda, słoni (...). Chcę odwiedzić Indie, zobaczyć Taj Mahal, a potem zdobyć szczyty Europy".

Rosie Swale Popeźródło: phaseworldwide.org

Rosie mogła zrobić dwie rzeczy: albo spokojnie opłakiwać męża i pielić w ogródku, albo zrobić coś wielkiego, co pomoże nie tylko jej, ale również ocali innych przed zbyt wczesną śmiercią. Mając 56 lat wyruszyła w samotną podróż dookoła świata. Założyła sobie, że nie będzie korzystać ze środków lokomocji. Jedynie tam, gdzie to było konieczne (oceany) przeprawiała się samolotami lub statkami. Nie korzystała z tej opcji jednak zbyt często. Rosie wydłużając drogę pokonywaną pieszo, dotarła m.in. na Grenladię, Alaskę. Po co? Podczas całej wyprawy uświadamiała ludzi o konieczności wykonywania badań profilaktycznych, które mogą uratować życie. Przez 5 lat zebrała 250 tys. dolarów, które ofiarowała wiosce dziecięcej w Kiteżu.

Kobieta wyruszyła spod własnego domu w Tenby, pokonała łącznie 32 tys km. Zużyła 56 par butów. Zimą dotarła do Polski i dalej skierowała się na wschód. Spała w przydrożnych lasach i u napotkanych, życzliwych ludzi. Początkowo zabrała ze sobą duży, podróżny plecak, z którym na przemian szła i biegła. Z czasem od przyjaciół dostała wózek, który ciągnęła za sobą podczas biegu. Nie obyło się bez komplikacji. Chorowała na zapalenie płuc, na Alasce przewróciła się, łamiąc żebra. Ostatnie kilometry pokonywała o kulach. Do domu wróciła po 5 latach.

Rosie Swale Popeźródło: dailymail.co.uk

"Tę podróż dedykuję wszystkim ludziom na świecie. Wróciłam do miejsca, w którym wszystko się zaczęło. Gdybym po śmierci Clive'a zwyczajnie się poddała i pieliła grządki w ogródku, nic wielkiego by się nie stało, ale nie dokonałabym czegoś ważnego. Wyprawa zajęła mi wprawdzie kilka lat, ale być może zwróciłam uwagę na bardzo ważną sprawę, która uratuje chociaż kilku ludzi. Czuję, że spełniłam misję."

Komentarze (17)
Zaloguj się
 • ameroll

  Oceniono 10 razy 8

  Do autora artykułu : proszę nie traktować czytelników , jak niedorozwiniętych - przed pisaniem bredni warto wziąć kalkulator i podzielić 320000 na 1825 -175 kilometrów dziennie nie przebiegają nawet maratończycy.

 • cocks

  Oceniono 7 razy 7

  patrzcie spasione gimby i reszta malkontentów - ten człowiek żyje.. szacun..

 • ml2403

  Oceniono 7 razy 5

  Musiała jednak dużo latać samolotem, bo 320 tys. km w 5 klat pieszo pokonać się nie da nawet jak by się było chodziarzem. Może jednak autor walnął się o jedno zero.

 • Artur Rosiak

  Oceniono 6 razy 4

  Gratulację, około 170km dziennie, ciekawe kiedy autor artykułu się obudzi.

 • soso_soso

  Oceniono 2 razy 2

  Dr. Ewa?

 • freel4ncer

  Oceniono 4 razy 2

  Pokonala dystans 320tys km ? 8 dlugosci rownikow ? Ciekawe skad takie info macie

 • beanka321

  Oceniono 1 raz 1

  Wy barany 32 tyś. a nie 320 tyś. Jesteście niedouczone zawistne barany. Ziemia mierzona po równiku ma ok. 40 tyś kilometrów. słabo z czytaniem, matematyką i geografią ale świetnie z zawiścią.

 • m.malone

  Oceniono 11 razy -5

  Walnięta baba.Kiedy się ma 50, to dzieci (większość) powinna być po studiach jeśli im się zachce rzecz jasna, a potrzebne języki wyuczone. Gdyby bozia chciała żeby człowiek okrążał tfu kulę ziemską to by mu dała dużo dłuższe nogi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze

Kalendarz wyzwań

 • Turniej Frisbee Dębki

 • Hangar 646 Warszawa

 • Konfrontacja sportów miejskich

 • Bieg Niepodległości Warszawa