Polka wygrała ekstremalny maraton na Antarktydzie!

Śnieg, lód Antarktydy, wiatr, 42 kilometry do pokonania i minus 15 stopni Celsjusza. Te ekstremalne warunki nie przeszkodziły Polce wygrać Antarctic Ice Marathon, jednego z najtrudniejszych maratonów na świecie.

Biegi ekstremalne, biegi w górach, biegu ultra cieszą się coraz większą popularnością. Coraz więcej biegających osób szuka wrażeń poza asfaltowymi ścieżkami. Ludzie szukają ekstremalnych doznań i z pewnością maraton na Antarktydzie może je zapewnić.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Bieg rozegrany został w listopadzie, a na mecie jako pierwsza z kobiet pojawiła się Polka, Joanna Mędraś. Trasę 42 km i 195 m w temperaturze - 15 stopni Celcjusza pokonała w czasie 6 godzin i 1 minuty. Wśród panów wygrał Irlandczyk Gary Thornton. Na metę wbiegł po 3 godzinach i 37 minutach.

Do tej pory na swoim koncie Polka ma 5 maratonów, w tym także Baikal Ice Marathon rozegrany w marcu 2016 roku. Na co dzień Mędraś prowadzi kancelarię notarialną i jest matką dwójki dzieci.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Przeciwnikiem na tym biegu jest przede wszystkim niska temperatura i wiatr, który nie ułatwia biegu.

Trasa Antarctic Ice MarathonTrasa Antarctic Ice Marathon http://www.icemarathon.com/

Warunki są trudne, więc i odważnych nie ma zbyt wielu. Nie jest to masowy bieg, do  jakich jesteśmy przyzwyczajeni w miastach. Co roku na starcie biegu staje kilkudziesięciu śmiałków. W tym roku na metę maratonu dotarło 49 zawodników.

Dla tych, dla których maraton to za mało organizatorzy w styczniu organizują Antarctic 100k Ultra Race na dystansie 100 kilometrów.

Antarctic Ice Marathon 2016Antarctic Ice Marathon 2016 vimeo.com

Poza fizycznym przygotowaniem do tak ekstremalnego wysiłku, dobrym sprzętem, który ochroni przed mrozem i wiatrem trzeba też przygotować odpowiednią kwotę za udział w biegu. W ramach pakietu startowego organizator zapewnia uczestnikom transport pomiędzy Chile a Antarktydą, wyżywienie i zakwaterowanie w namiotach w miejscu startu. Koszt pakietu to 13 500 EURO


Antarctic 100k Ultra Race już 21 stycznia!