On odkrył najgłębszą jaskinię na świecie. Dla niego nie ma żadnych granic

Krzysztof Starnawski urodził się 1958 roku i jest sportowcem ekstremalnym - płetwonurkiem, speleologiem, taternikiem i ratownikiem TOPR. Dla niego nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania. Pokazują to m.in. jego dokonania, za które został nominowany do prestiżowej nagrody.
Krzysztof Starnawski Krzysztof Starnawski fot. Krzysztof Starnawski

Początki z Hranicka Propast

Osiągnięcia Starnawskiego można byłoby wymieniać bez końca. Na samym początku zdobył między innymi w 1999 roku Kolosa za najgłębsze polskie nurkowanie w jaskini Hranicka Propast w Czechach. To było aż 131 metrów poniżej tafli wody. W 2000 roku pobił ten rekord o 50 m.

To był dopiero początek wielkich osiągnięć, które stawiają Krzysztofa Starnawskiego wśród najlepszych podróżników na świecie.

Krzysztof Starnawski Krzysztof Starnawski fot. Krzysztof Starnawski

Sukces na światową skalę

Krzysztof Starnawski w lipcu tego roku pobił rekord świata w nurkowaniu na obiegu zamkniętym. Zszedł wówczas na głębokość 278 metrów. Odbywało się to podczas eksploracji jaskini Viroit, która znajduje się w południowej Albanii.

To było bardzo trudne zadanie, ponieważ temperatura wody sięgała 12 stopni Celsjusza, działał silny prąd, a w dodatku przejrzystość wynosiła maksymalnie 50 metrów.

 

2016 / Albania / exploration in Viroit cave / 278m deep from Starnawski on Vimeo.

Rok 2016 tym najważnieszym

Dokładnie 27 września bieżącego roku podjął się ponownie pomiaru jaskini (Hranicka Propast), nad którą pracował od 20 lat. Ostatecznie głębokość jaskini wyniosła 404 metrów poniżej lustra wody.

Taki wynik stawia podwodną jaskinię jako tę najgłębszą ze wszystkich. Wcześniej za takową uchodziła Pozzo del Mero we Włoszech. Początkowa głębokość 200 m została zmierzona za pomocą specjalistycznej butli, dzięki której można było nurkować. Natomiast dalszą część zmierzono przy pomocy zdalnie sterowanego robota.

Krzysztof Starnawski Krzysztof Starnawski MARZENA HMIELEWICZ / Agencja Wyborcza.pl

Podróżnik roku 2016?

W tym roku Krzysztof Starnawski został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody Podróżnika Roku National Geographic.

- Znalezienie się w finale konkursu organizowanego już od dwunastu lat przez National Geographic USA to dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że świat zauważy i doceni moje kilkudziesięcioletnie trud eksplorowania jaskiń na całym globie.
Myślę, że przyczyniły się do tego moje działania na Bałkanach i w Meksyku no i przy flagowym naszym projekcie ?Hranicka Propast ? step beyond 400 metres? ? pisał na swoim Facebooku Krzysztof.