14-latka najmłodszą na świecie zdobywczynią bieguna północnego

Jade Hameister to uczennica z Melbourne, która kocha aktywność fizyczną, szczególnie na świeżym powietrzu. Australijka od małego wspina się po górach i interesuje wędrówkami po lodowcach. W kwietniu 2016 roku została najmłodszą osobą na świecie, która dotarła na biegun północny, a to dopiero początek jej wielkiej misji.
Jade Hameister Jade Hameister www.instagram.com/jadehameister/

Nastolatka inna niż wszystkie

W wieku sześciu lat Jade miała już na koncie ukończony triathlon oraz pierwszy zdobyty szczyt - Górę Kościuszki, najwyższą w Australii (2228 m n.p.m.). W 2012 roku na wyprawie Mount Everest Base Camp Trek poznała dwie odważne kobiety, które zainspirowały ją do podjęcia decyzji o zdobyciu bieguna północnego.

Jade ciężko trenowała, aby przygotować się do wyprawy. Dużo wędrowała z obciążeniem, ćwiczyła siłowo, próbowała swoich sił w chodzeniu po oblodzonych górach w Nowej Zelandii. Śledziła także magazyny podróżnicze. "To jest jak sen. Jednego dnia czytam Australian Geographic, drugiego dnia jestem w nim!" - pisała Jade na swoim Facebook'u. Jej historię opisał także Forbes.

Jade Hameister Jade Hameister www.facebook.com/pg/jadehameister

Wyprawa rozpoczęta

Po wielu tygodniach opóźnienia, 13 kwietnia 2016 roku Jade rozpoczęła swoją misję zdobycia bieguna. Starała się relacjonować wyprawę każdego dnia. "To nie przypomina spaceru po parku" - pisała. 
Ekipa, która jej towarzyszyła składała się z ojca dziewczyny - Paula Hameistera, Erica Philipsa Oam'a -podróżnika i założyciela firmy organizującej ekstremalne ekspedycje, a także z Pettera Nyquista, który uwieczniał cyfrowo całą podróż, aby stworzyć cykl dokumentalny dla telewizji NatGeo.

Mieli do pokonania 150 kilometrów przez lody Arktyki. Największymi utrudnieniami były silne wiatry i temperatura powietrza spadająca aż do -40°C.

There is so much pressure showing in the sea ice this year maybe because it's thinner than normal. It's makes our progress quite slow and means we have to put in long days to cover the distance we need in the days remaining. The Russians have again told Eric in his nightly call that the season will finish this year on 24 April. After covering 30km in the last 2 days it means we now have to cover 43km in the next 4 days. Hopefully the weather doesn't get worse and the ice rubble is not too bad! #expandpossible #chasingsanta#jadesquest #natgeotv #natgeotvau#natgeopeople #nationalgeographic#thepolarhatrick #polarexpedition#thebigthree #likeagirl#girlsmakeyourmove #northpole#nationalgeographicexplorer#montaustralia #baffin @natgeotvau

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Jade Hameister | 15 y/o ???? (@jadehameister)

Jade Hameister Jade Hameister www.instagram.com/jadehameister

Biegun zdobyty

24 kwietnia Jade i jej grupa osiągnęła cel. Dziewczyna stała się oficjalnie najmłodszą osobą na świecie, która dotarła na biegun północny. "Nie mam pojęcia jak opisać to, co właśnie przeżyłam" - napisała Jade tuż po zakończeniu wyprawy. Przyznała, że już tęskni za tym pięknym, niepowtarzalnym miejscem. Udało jej się wrócić do domu bez większego szwanku poza odmrożeniami na pupie i nogach spowodowanymi... załatwianiem potrzeb fizjologicznych na mrozie! Ponadto straciła czucie w końcówkach palców, jednakże było to jedynie tymczasowe.

Twarz Jade przez kilka miesięcy nie znikała z pierwszych stron gazet, mówiono także o niej w serwisach informacyjnych na całym świecie. Udzieliła licznych wywiadów, a 18 grudnia NatGeo wyemitował dokument o jej wyprawie ze zdjęciami Pettera Nyquista.

 

 

Jade Hameister Jade Hameister Petter Nyquist/ www.instagram.com/jadehameister

Cel: Polar Hat-Trick

Zdobycie bieguna północnego to tylko część wielkiej misji Jade. Nastolatka planuje odbyć łącznie trzy ekspedycje polarne, zwane potocznie Polar Hat-Trickiem. Druga wyprawa z serii Jade's Polar Quest jest planowana na kwiecień 2017 roku i ma się odbyć na Grenlandii. Przedsięwzięcie zwieńczy dotarcie Australijki na biegun południowy w grudniu 2017.

Pytana o powód podjęcia się tego wyzwania, Jade odpowiada, że chce przeżyć przygodę i wyjść z własnej strefy komfortu. Ponadto ma na celu zmotywować inne młode kobiety do aktywności i spełniania własnych marzeń. "Marzenia poszerzają możliwości" - pisze na swoim Facebooku.