Ponad 100 metrów pod pokrywą lodową przy ekstremalnie niskiej temperaturze? Rosjanie ustanowili rekord!

Rosjanie Maxim Astakhov i Alexander Gubin - członkowie Russian Geographical Society, w ramach testów nowego sprzętu, zeszli na głębokość ponad 100 metrów pod pokrywą lodową, przy temperaturze blisko -2 stopni Celsjusza w Morzu Białym! Tym samym - poniekąd przez przypadek - ustanowili nowy rekord świata w nurkowaniu podlodowym!
Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. www.scubadiving.com

Nie spodziewali się pobicia rekordu

Maxim Astakhov i Alexander Gubin są członkami Rosyjskiego Stowarzyszenia Geograficznego, które jest najstarszą rosyjską organizacją pozarządową i jednym z najstarszych stowarzyszeń geograficznych świata. Jego wyprawy odegrały bardzo istotna rolę w bliższym poznaniu Syberii, Dalekiego Wschodu i Azji Środkowej.

W ramach testów nowego sprzętu Astakhov i Gubin odbyli nurkowanie, które trwało 80 minut i zeszli dokładnie na głębokość 102 metrów pod grubą pokrywą lodową.

Był to nie lada wyczyn. Morze Białe leży na obrzeżach koła arktycznego, a jego temperatura wynosi około -1.5 stopni Celsjusza. Jak to możliwe, że przy ujemnej temperaturze woda nie zamarza? Wszystko ze względu na bardzo silne zasolenie akwenu.

Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. www.scubadiving.com

Gdy zeszli na dół, byli bardzo zdziwieni

Po pobiciu rekordu, w udzielonych wywiadach Rosjanie nie kryli zdumienia. Opowiedzieli, że na głębokości 102 metrów pod pokrywą lodową... nie było całkiem ciemno i docierało tam światło!

Jednocześnie podkreślili, że bardzo dużo radości sprawiło im obserwowanie stworzeń, które żyją na tej ekstremalnej głębokości, praktycznie na samym dnie zimnego Morza Białego, w warunkach bardzo trudnych do życia.

www.theguardian.com

Ta grafika stworzona przez brytyjski dziennik The Guardian doskonale pomaga sobie uzmysłowić, jak głęboko zeszli nurkowie. Przykładowo - wykwalifikowani nurkowie schodzą maksymalnie na głębokość około 40 metrów. Limit zejścia delfinów butlonosych to 45 metrów. A Rosjanie zeszli na 102 metry, bijąc jednocześnie poprzedni rekord - 100 metrów.

Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. www.scubadiving.com

Problemy ze sprzętem

To wideo przedstawia zejście pod wodę Maxima Astakhova i Alexandra Gubina. Widać na nim, że pokrywa lodowa jest bardzo gruba, a nurkowie mają ze sobą po kilka butli.

Ważne było zachowanie bezpieczeństwa i stosowanie się do podstawowych zasad nurkowania pod lodem. Na filmie słyszymy wyraźnie, jak jeden z nurków zgłosił, że jego sprzęt zaczął szwankować na tak ekstremalnej głębokości, jednak po pewnym czasie ponownie zaczął działać prawidłowo, dzięki czemu cała akcja zakończyła się sukcesem.

Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. Rosjanie ustanowili rekord w nurkowaniu podlodowym. www.bbc.com

Większy projekt

Na miejscu całego wydarzenia była obecna Serba Bozana Ostojic z World Underwater Federation i ekspert od działań logistycznych Jacques-Yves Cousteau Team, który mógł potwierdzić, że rekord jest ważny i spełniono wszelkie niezbędne kryteria.

Warto dodać, że cała ekspedycja, w ramach której przeprowadzono nurkowanie w Morzu Białym jest częścią dużego projektu 13 Seas of Russia. Prowadzi go oczywiście Russian Geographical Society i trwa on od lipca 2015 roku.