6 najbardziej ekstremalnych miejsc na ziemi

Jasne, wszyscy wiecie, że najwyższy jest Mount Everest, ale czy znacie najcieplejsze miejsce na ziemi? Albo najbardziej suche? Oto 6 mniej znanych, a równie jak słynna góra ciekawych miejsc.
Lut Desert Lut Desert www.pinterest.com

1. Najcieplejsze miejsce na ziemi: Lut Desert (Iran)

Istnieje zażarta dyskusja na temat najgorętszego miejsca na ziemi. Niektórzy uważają, że znajduje się w Al Azizyah (Libia) z temperaturami dochodzącymi do 58 stopni Celsjusza lub w Death Valley (USA), gdzie temperatura sięgnęła 57 stopni Celsjusza w 1913 roku. Jednak najwyższą temperaturę zarejestrowano na pustyni Lut i wynosiła ona 71 stopni Celsjusza.

Angels Falls Angels Falls www.pinterest.com

2. Najwyższy wodospad na ziemi: Salto Angel (Wenezuela)

Salto Angel jest najwyższy wodospadem na świecie i znajduje się w Wenezueli, na wyżynie La Gran Sabana. W zależności od źródła, wysokość wodospadu wynosi 979 lub 1054 metrów. Najdłużej, woda nieprzerwanie leci przez 807 metrów. Dzieje się tak, ponieważ w pewnym momencie wodospad się załamuje i woda spada na półkę, po czym spada drugi raz. Wodospad jest jedną z największych atrakcji turystycznych Wenezueli, choć wycieczka do niego jest skomplikowana. Organizowane są rejsy rzeczne w okolice Salto Angel, jednak odbywają się tylko od czerwca do grudnia. Właśnie wtedy rzeki są wystarczająco głębokie, aby je przepłynąć. Wodospad został wykorzystany w kilku produkcjach filmowych takich jak: Odlot, Dinozaur, Arachnofobia oraz Point Break - na fali.

Oymyakon Oymyakon www.pinterest.com

3. Najzimniejsze zamieszkane miejsce na ziemi: Ojmiakon (Rosja)

Wieś Ojmiakon leży w Jakucji, wzdłuż rzeki Indigirka, oddalona jest 30 kilometrów na północny-zachód od Tomtor. Populacja tej wsi wynosi 500 osób. W 1926 roku zanotowano tam najniższą temperaturę, która wyniosła -71,2 stopnia Celsjusza. Odnotowano tu także najwyższą roczną amplitudę temperatur równą 104 stopni Celsjusza.

Salar de Uyuni Salar de Uyuni www.pinterest.com

4. Najbardziej płaskie miejsce na ziemi: Salar de Uyuni (Boliwia)

Salar de Uyuni to solnisko, czyli pozostałość po wyschniętym słonym jeziorze. Znajduje się w południowo-zachodniej Boliwii. Zajmuje powierzchnię 10 582 km2, przez co jest największym solniskiem na świecie. Jest również najbardziej płaskim obszarem, ponieważ różnica wzniesień wynosi niecałe 41cm. Solnisko Salar de Uyuni zawiera magnez, sód, potas i około 70% światowych zasobów litu.

Pustynia Atacama Pustynia Atacama www.pinterest.com

5. Najbardziej suche miejscem na ziemi: Pustynia Atakama (Chile)

Atakama to pustynia mglista w Ameryce Południowej. Jest najbardziej suchym obszarem na świecie. Znajduje się w północnej części Chile. Pustynia jest kamienista oraz piaszczysta, jej szerokość wynosi około 100 kilometrów, natomiast długość przekracza 1000 kilometrów. Roczna suma opadów na Atakama nie przekracza 100 mm. Według NASA i National Geographic pustynia ma glebę porównywalną do tej z Marsa, dlatego sceny amerykańskiego serialu o podróży przez Układ Słoneczny (Space Odyssey: Voyage to the Planets) były kręcone właśnie tam.

Mt. Kilauea na Hawajach Mt. Kilauea na Hawajach www.pinterest.com

6. Najbardziej aktywny wulkan na ziemi: Mt. Kilauea na Hawajach

Wulkan Kilauea znajduje się w południowej części Hawajów i zajmuje około 14% ich powierzchni. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1983 roku i trwa do teraz. Od tego czasu wulkan zniszczył ponad 200 domów, ale stworzył ponad 544 akrów nowej ziemi. Według hawajskich wierzeń, Kilauea jest zamieszkały przez boginię Pele, hawajską boginię wulkanów.