Niesamowite żeglarskie rekordy

Od czasów Magellana żeglarskie podróże dookoła globu są możliwe, a czas potrzebny na opłynięcie ziemi dookoła sukcesywnie się zmniejsza. Poznajcie cztery aktualne, kilka dekad temu wręcz nierealne żeglarskie rekordy.
Roman_Paszke Roman_Paszke Th.Martinez / Th.Martinez/Sea&Co

Ekipa EkstRemalna, Roman Paszke i Katamaran Gemini 3

Ekipa EkstRemalna to sześć niezwykłych osób, które ruszają w Polskę na pokładach dwóch samochodów: Magda, Franek i Michał w Renault Kadjar oraz Marlena, Dominik i Damian w Renault Captur. Ich celem jest przeżycie niezwykłych, ekstremalnych, sportowych doznań, które dzięki bogatym relacjom foto/video na długo zapadną w pamięć nie tylko samym uczestnikom tych wyjazdów.

We wrześniowy weekend Ekipa Ekstremalna wybrała się nad polski Bałtyk, na rejs regatowym katamaranem Gemini 3 - dowodzonym przez nikogo innego, a jednego z najlepszych polskich kapitanów jachtowych - Romana Paszke. Właśnie na tym jachcie dwukrotnie już podejmował on próbę samotnego opłynięcia globu w rekordowym czasie. Zobaczcie jak wyglądał ten ekstremalny rejs:

Banque Populaire V Banque Populaire V źródło: commons.wikimedia.org

Na trimaranie dookoła świata

Ile potrzeba czasu na opłynięcie całego globu? Załodze trimarana Banque Populaire V pod dowództwem Loicka Peyrona zajęło to dokładnie 45d 13h 42m 53s, a dokonali tego łatwiejszą drogą - tzw. eastward route, czyli drogą na wschód

Idec 2 Idec 2 źródło: sailmagazine.com

Samotny rekordzista

Kolejnym niesamowitym żeglarskim wyczynem jest próba samotnego opłynięcia świata. W rekordowym czasie udało się to francuskiemu żeglarzowi Francisowi Joyonowi, który na pokładzie trimarana Idec 2 dokonał tego w 2008 roku w czasie 57d 13h 34m 06s. Joyon wybrał również łatwiejszy wschodni szlak.

Jacht Adrien Jacht Adrien źródło: segel.de

Pod wiatr - drogą na zachód

Wiele osób opłynęło świat kierując się na wschód, ale tylko nieliczni dokonali tego płynąc na zachód, czyli pod wiatr. Nie ma w tej chwili odnotowanego załogowego rekordu, a jedynie kilka wypraw samotnych śmiałków. Wszyscy oni płynęli na wolniejszych, ale też dużo wytrzymalszych do kata- i trimaranów monokadłubowcach. Rekord opłynięcia globu zachodnią drogą dzierży Francuz Jean Luc Van Den Heede, który dokonał tego w 2004 roku jachtem Adrien. Jego rejs trwał dokładnie 122d 14h 03m 49s.

Vestas Sailrocket 2 Vestas Sailrocket 2 źródło: sail-world.com

Najszybszy jacht na dystansie 500 metrów

Napęd żaglowy nie musi służyć wcale tylko dalekim rejsom, a żeby bić żeglarski rekord nie trzeba wcale opływać świata. 24 listopada 2012 roku, u wybrzeży Namibii konstruktor i ekstremalny żeglarz Paul Larsen na specjalnie do tego zaprojektowanym, futurystyczny jachcie Vestas Sailrocket 2 pobił rekord szybkości. Na dystansie 500 metrów żeglował z niesamowitą prędkością 65,45 węzłów, czyli 121,1 km/h. To absolutny i do tej pory niepobity rekord świata.