Polski Spiderman, czyli mistrz świata w bieganiu po ścianach. To nasz kandydat do medalu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 r.?

red
21.12.2016 16:20
Marcin Dzieński - mistrz świata we wspinaczce sportowej na czas

Marcin Dzieński - mistrz świata we wspinaczce sportowej na czas (instagram.com/malpatrzy)

Polscy sportowcy słyną z tego, że w błyskawicznym tempie potrafią dokonywać rekordowych wyczynów. Robert Lewandowski w dziewięć minut strzela pięć goli Vfl Wolfsburg, a Marcin Dzieński z Tarnowa w niecałe sześć sekund wdrapuje się na 15-metrową ścianę i zdobywa mistrzostwo świata.
- To był najważniejszy bieg w karierze - bieg o mistrzostwo świata. Czekałem na ten moment latami. Lata treningów, lata wyrzeczeń, było warto - tak na swoim Facebooku Marcin Dzieński wspomina największy sukces w karierze, który osiągnął w tym roku.
W paryskiej hali Bercy po niezwykle emocjonującej walce, zdobył upragniony tytuł mistrza świata. W wielkim finale zmierzył z "perskim leopardem" Rezą Alipourshenazandifarem. Pochodzący z Tarnowa Dzieński bezlitośnie wykorzystał poślizgnięcie rywala i po niecałych sześciu sekundach (5,83 s) dotknął przycisku na szczycie 15-metrowej ściany. Dzieński jest pierwszym Polakiem, który sięgnął po ten laur w tej dyscyplinie.


We wcześniejszych etapach wyeliminował: w 1/8 finału Rosjanina Georgija Artamonowa, w ćwierćfinale Ukraińca Daniła Bołdyrjewa, a w półfinale Francuza Bassa Mawema.

Wiele wskazuje na to, że już wkrótce o naszym mistrzu świata będzie jeszcze głośniej. Wspinanie sportowe wkracza bowiem w nowy, niezwykle emocjonujący etap. Wszystko przez włączenie tej efektownej dyscypliny sportu do programu najbliższych igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r.

Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! A poniżej spora dawka motywacji i próbka umiejętności od naszego mistrza.

RAMBO - Marcin Dzieński from Wojtek Kozakiewicz on Vimeo.

Komentarze (9)
Zaloguj się
 • Michał K

  Oceniono 7 razy 7

  Gazeta.pl o tym raczej nie wie, więc dodam coś od siebie. Na Igrzyskach w 2020, na 99% nie będzie tej dyscypliny w której Marcin zdobył złoto. Będą natomiast medale za wspinaczkę łączoną na którą będzie się składała wspinaczka na czas, prowadzenie (wspinaczka z liną) oraz bouldering (wspinaczka bez liny). Będzie to swego rodzaju trójbój. O ile Polak jest najlepszy na świecie we wspinaczce na czas to w pozostałych 2 dyscyplinach bardzo mocno odstaje przez co jego szans na medal nie oceniałbym zbyt wysoko. Mimo wszystko należą się mu gratulacje i fajnie, że portal wspomniał o tym sukcesie.

 • vater1958

  Oceniono 6 razy 6

  nie znałem tego sportu...
  ale szacunek i gratulacje!!!

 • zdad

  Oceniono 4 razy 4

  Brawo Sport.pl. Co prawda te zawody odbyły się ponad trzy miesiące temu (co skrupulatnie w tekście przemilczano, bo obciach), ale trzeba przyznać, że turniej całościowo potrafi przyprawić o fajowe emocje, a znawcą dyscypliny jestem żadnym.

 • nieweszles

  Oceniono 6 razy -2

  Do IO w Tokio "tylko" 4 lata, więc na pewno można już pisać o kandydatach na medal......

 • revolver83

  Oceniono 18 razy -14

  To coś ma być na Olimpiadzie?! Może jeszcze pierdzenie do butelki po mleku?

 • zebrzec

  Oceniono 23 razy -19

  NO, JESZCZE W STRANIU PO GACIACH MAMY SZANSE I PLUCIU NA BIEDRONKĘ... ZENUŁA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Renault CAPTUR >
 • Renault KADJAR >

RENAULT CAPTUR

Czekamy na Twoje opinie!

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.