Edward Skorek

Edward Skorek

Edward Skorek urodził się 13 czerwca 1943 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Był zarówno wybitnym siatkarzem, jak i doskonałym trenerem. Mierzy 192 cm wzrostu.

Kariera zawodnicza

Edward Skorek przez lata swojej kariery zawodniczej reprezentował barwy wielu znanych klubów. Wśród nich można wymienić chociażby: Lechię Tomaszów Mazowiecki, AZS AWF Warszawa i Legię Warszawa. Zdobył 4 razy Mistrzostwo Polski. Jednak kibice szczególnie pamiętają go z występów w reprezentacji. W biało-czerwonej koszulce wystąpił aż w 284 spotkaniach. W roku 1974 podczas Mistrzostw Świata w Meksyku nasza drużyna narodowa sięgnęła po złoto, a 2 lata później na Igrzyskach Olimpijskich Polacy znów stali na najwyższym stopniu podium. Edward Skorek był wówczas kapitanem reprezentacji.

Kariera trenerska

W roku 1976 Edward Skorek wyjechał na Półwysep Apeniński i rozpoczął pracę jako grający trener. Wraz z zespołem Panini Modena zdobył Mistrzostwo Włoch. W latach 1990-1991 pracował jako szkoleniowiec reprezentacji Polski. Ponadto z powodzeniem radził sobie jako trener w Polskiej Lidze Siatkówki. W sezonie 1992/1993 zdobył z AZS-em Częstochowa mistrzostwo kraju, zaś z Czarnymi Radom Puchar PZPS (1999). Za swoje wybitne zasługi został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miało to miejsce w roku 1998.

Inni zawodnicy:

Krzysztof Gierczyński - Robert Prygiel - Anna Podolec - Lech Łasko - Barbara Niemczyk

Edward Skorek