Damian Wojtaszek

Damian Wojtaszek

Damian Wojtaszek urodził się 7 września 1988 roku w Miliczu. Zawodnik mierzy 180 cm wzrostu i gra na pozycji libero. Debiut w reprezentacji Polski zaliczył w roku 2013 w towarzyskim meczu z Serbią.

Kariera drużynowa

Damian Wojtaszek rozpoczął siatkarską karierę w lokalnym zespole – Dziekan Milicz. Następnie związał się z MKS MOS Wola Warszawa. Tam spędził kolejne 3 sezony. W wieku 19 lat przeszedł do AZS-u Politechniki Warszawskiej. W tym klubie występował do roku 2012. Na sam koniec swojej przygody ze stołeczną drużyną, siatkarz z Milicza, wywalczył 2 miejsce w Pucharze Challenge. Wówczas w „polskim” pojedynku lepsi okazali się zawodnicy AZS-u Częstochowa.

Wówczas Damian Wojtaszek postanowił związać się z Jastrzębskim Węglem. Tym samym zaczął odnosić pierwsze sukcesy w zawodowej karierze. Wraz ze śląskim klubem zdobył 2 brązowe medale Mistrzostw Polski w roku 2013 i 2014. Ponadto jego drużyna radziła sobie bardzo dobrze w siatkarskiej Lidze Mistrzów. W sezonie 2013/2014 siatkarze Jastrzębskiego Węgla zajęli 3 miejsce na zakończenie tych rozgrywek, pokonując w meczu o brąz, rosyjski Zenit Kazań 3:1. Dobre mecze w wykonaniu zawodnika, zaowocowały pierwszym powołaniem do kadry A reprezentacji Polski.

W roku 2015 Damian Wojtaszek zdecydował się na zmianę barw klubowych i podpisał kontrakt z Asseco Resovią. Wraz z klubem z Podkarpacia mógł cieszyć się ze srebrnego medalu Mistrzostw Polski w sezonie 2015/2016. Siatkarze z Rzeszowa musieli uznać wyższość drużyny ZAKSA Kędzierzy-Koźle.

Kariera reprezentacyjna

Damian Wojtaszek zaliczył debiut w reprezentacji w dniu 30 sierpnia 2013 roku. Wówczas Polska rozgrywała towarzyski mecz z Serbią. Największym sukcesem, jaki odniósł on wraz z drużyną narodową było zdobycie złotego medalu w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, a także zajęcie 2 miejsca w Letniej Uniwersjadzie, którą zorganizowało rosyjskie miasto Kazań. Obydwie imprezy odbyły się w roku 2013. Poza tym, zawodnik ma na swoim koncie występy w Lidze Europejskiej w roku 2015. Wówczas biało-czerwoni uplasowali się na najniższym stopniu podium. Od Polaków lepsi okazali się jedynie Słoweńcy i Macedończycy, zaś nasza kadra w decydującym spotkaniu o brąz, pokonała Estonię 3:0.

Nagrody indywidualne

W czasie swojej kariery Damian Wojtaszek zdobył kilka prestiżowych wyróżnień. W roku 2014 został uznany za najlepszego broniącego w rozgrywkach o Puchar Polski, a także wybrano go najlepszym libero Ligi Mistrzów. Z kolei w roku 2015 zawodnik z Milicza, był najlepszym libero Ligi Europejskiej.

Inni zawodnicy:

Jakub Jarosz - Daniel Pliński - Izabela Bełcik - Michał Bąkiewicz - Grzegorz Szymański

Damian Wojtaszek