Rekordowy transfer z polskiej ligi. Robert Lewandowski w Borussii Dortmund

Za przynajmniej 4,5 miliona euro odejdzie w czerwcu z Lecha do Borussii Dortmund 21-letni Robert Lewandowski. Tyle za polskiego ligowca jeszcze nikt nie zapłacił.

Więcej na specjalnej stronie Sport.pl poświęconej Lechowi Poznań ?

- Zdecydowałem już o odejściu i o tym, gdzie będę grał. Decyzja zapadła nieodwołalnie - powiedział nam w niedzielę piłkarz, który prawdopodobnie będzie królem strzelców polskiej ligi. - Robert chce u nas grać. Na razie nie stać nas na niego - mówił jednak także w niedzielę w niemieckiej telewizji dyrektor klubu z Dortmundu Michael Zorc.

Ściemniał. Transfer jest już właściwie dogadany - w ubiegłym tygodniu w Poznaniu byli szefowie Borussii i doszli do porozumienia z właścicielami Lecha. Piłkarz również ustalił warunki umowy z klubem, w którym występuje Jakub Błaszczykowski. Podpisze minimum trzyletni kontrakt, ma zarabiać nie mniej niż milion euro za sezon.

Piąty zespół Bundesligi to dobre miejsce dla piłkarza na dorobku. Ma szansę na spokojny rozwój i wiele minut na boisku. Odpowiadać mu też powinien styl preferowany przez trenera Juergena Kloppa uważanego za jednego z najodważniejszych w lidze. Bardzo chętnie korzysta z młodych, mało znanych piłkarzy i preferuje ofensywę oraz widowiskową grę.

O ile z odejściem Lewandowskiego Lech jest już pogodzony, o tyle może też latem stracić drugiego z liderów drużyny - Sławomira Peszko. Reprezentacyjny pomocnik wytargował trzy lata temu klauzulę odstępnego w swoim kontrakcie, która oznacza, że chętny klub może wykupić skrzydłowego za pół miliona euro. - Jeżeli sprzedamy Lewandowskiego, to nie możemy dopuścić do tego, by odszedł jeszcze jeden kluczowy zawodnik - mówił Rutkowski i zapewniał, że chce podpisać z Peszką nowy kontrakt, z wyższą gwarantowaną sumą odstępnego. Rozmowy trwają.

Dlaczego Lewandowski powinien pójść do Borussii Dortmund Największe transfery z polskiej ligi w (euro):

3,3 mln - Jakub Błaszczykowski z Wisły Kraków do Borussii Dortmund w w 2007 roku

3,1 mln - Maciej Żurawski z Wisły do Celticu Glasgow w 2005 r.

3 mln - Łukasz Fabiański z Legii Warszawa do Arsenalu Londyn w w 2007 r.

2,5 mln - Rafał Murawski z Lecha Poznań do Rubina Kazań w 2009 r.

2,5 mln - Radosław Matusiak z BOT GKS Bełchatów do Palermo w w 2007 r.

2,3 mln - Emmanuel Olisadebe z Polonii Warszawa do Panathinaikosu Ateny w 2001 r.

Borussi pamięć o widmie ?

Więcej o: