Robert Lewandowski kontra Takesure Chinyama - pojedynek na szczycie

- Mecz z Legią będzie jednak kluczowy. Jeśli wygramy, a jestem przekonany, że tak się stanie, przybliżymy się do mistrzostwa na tyle, by nie wypuścić już okazji z rąk - mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej Robert Lewandowski, gwiazda Lecha Poznań. W niedzielę o 17 Lech zagra w Warszawie z Legią. To mecz na szczycie Ekstraklasy i może przesądzić o mistrzostwie Polski.

Ekstraklasa.tv: Który z nich piękniej strzela? ?

- Czuć mobilizację. To taki mecz, że ze szczególną agresją i determinacją musimy zagrać już od pierwszej minuty. Nie chcę powiedzieć, że w pozostałych spotkaniach jest inaczej, ale tu adrenalina wzrośnie nieporównywalnie - mówi Lewandowski. Lech po remisie z ŁKS-em Łódź stracił w ostatniej kolejce fotel lidera, właśnie na korzyść Legii. Chinyama jak Pohl i Brychczy! Snajper z Zimbabwe da mistrzostwo Legii?

Młody napastnik grał kiedyś w Legii, ale w stołecznym klubie był niechciany. - Myślę o drużynie, gram o mistrzostwo dla Lecha, a nie, żeby komuś coś udowadniać. Nie interesuje mnie, co będą o mnie mówić na Legii - przekonuje piłkarz

Jednym z najważniejszych zadań drużyny Franciszka Smudy będzie powstrzymanie najlepszego strzelca Ekstraklasy Takesure Chinyamy. - Siła ofensywy warszawskiej drużyny opiera się tylko na Chinyamie, u nas rozkłada się na kilku zawodników. Ale faktem jest, że Chinyama potrafi zrobić coś z niczego - mówi napastnik Lecha.

Lewandowski jest w klasyfikacji strzelców Ekstraklasy trzeci, oprócz Chinyamy wyprzedza go jeszcze Paweł Brożek z Wisły Kraków. - Łączą nas podobieństwa. Wszyscy jesteśmy podobnego wzrostu. Z naszej trójki najbardziej siłowo grającym jest Chinyama. Umie się przepchnąć, to jego największy atut. Szybkość mamy podobną, potrafimy wyprzedzić obrońców. Każdy z nas ma też nosa do strzelenia goli i to jest najważniejsze - analizuje Lewandowski. Lewandowski. Skarb Lecha, ostatnio zablokowany

Gazeta Wyborcza przygotowała grafikę porównującą styl gry Chinyamy i Lewandowskiego, mogą oni zdecydować o wyniku niedzielnego meczu na szczycie. Na grafice widać z jakich pozycji obaj napastnicy zdobywali w tym sezonie gole.

embed

Zobacz grafikę w większym rozmiarze

Chinyama jest także w czołówce zestawienia najskuteczniejszych graczy w historii Ekstraklasy. Piłkarz Legii strzela 0,62 gola na mecz. Na liście wszechczasów prowadzi Ernest Pol (0,704), drugi jest Stanko Svitlica (0,666) natomiast trzeci Włodzimierz Lubański (0,662). Lewandowskiego w zestawieniu nie ma, bo rozegrał mniej niż 50 meczów, ale jego wynik z tego sezonu to 0,516.

Sezon Roberta Lewandowskiego w Lechu Poznań

Liga: 24 mecze - 10 goli - 1888 minut na boisku

Puchar Polski: 3 mecze - 2 gole - 269 minut

Puchar UEFA: 12 meczów - 4 gole - 773 minuty

Razem: 39 meczów - 16 goli - 2930 minut

W reprezentacji

7 meczów - 3 gole - 316 minut

Cały wywiad z Robertem Lewandowskim - czytaj tutaj ?

Więcej o: