Znicz przed sezonem. Jak zastąpić Lewandowskiego?

Znicz Pruszków rozpocznie w sobotę sezon wyjazdowym meczem z GKS Jastrzębie. - Gdy zaczynałem pracę w Pruszkowie, celem było co najmniej dziesiąte miejsce, a o mały włos awansowalibyśmy do ekstraklasy. Teraz też nie będzie źle - zapewnia trener Jacek Grembocki.

Przygotowania przed sezonem w Pruszkowie przebiegały w cieniu spekulacji, w której właściwie lidze Znicz zagra. Gdy wydawało się, że sen o ekstraklasie trzeba odłożyć do przyszłego sezonu, nagle nadeszła wiadomość o dyskwalifikacji Korony Kielce. W przypadku potwierdzenia decyzji o braku licencji dla Polonii Bytom Pruszków miałby awans. - Nie myślę już o tym. Fajnie byłoby jednak awansować, ale i tak możemy przecież grać w nowej pierwszej lidze - zachowywał spokój trener Jacek Grembocki. I jak się okazało, słusznie, gdyż ostatecznie Polonia licencję otrzymała.

W przerwie letniej Znicz opuściło kilku graczy, przede wszystkim król strzelców drugiej ligi Robert Lewandowski, który został sprzedany za 400 tys. euro do Lecha Poznań. Klub sprzedał również do Jagiellonii przebojowego obrońcę Igora Lewczuka i pomocnika Pawła Zawistowskiego, do Wisły Płock wrócił błyskotliwy rozgrywający Łukasz Grzeszczyk. W Pruszkowie mają jednak dobrą rękę do młodzieży. Udało się znaleźć następców Radosława Majewskiego, więc teraz jest szansa, że talentem błyśnie ktoś inny. Zwłaszcza że pieniądze za Lewandowskiego nie poszły na graczy o znanych nazwiskach, tylko na zawodników perspektywicznych. W czasie przygotowań przetestowano około 15 zawodników, z czego w klubie zostało siedmiu. W najbliższych dniach może dojść jeszcze dwójka piłkarzy.

Po sprzedaży Lewandowskiego najgorzej wygląda sytuacja w ofensywie. Z zespołem pożegnali się Tomasz Chałas i Charles Nwaogu i w klubie pozostali raptem dwaj napastnicy - Tomasz Feliksiak i Adrian Paluchowski. Trzyletni kontrakt podpisano więc z Tomaszem Bzdęgą z ŁKS Łomża, w ataku próbowany był też Dawid Florian, którego wypożyczenie z Lecha zostanie prawdopodobnie przedłużone. W sparingach dobrą formę strzelecką prezentował Paluchowski, który z czterema golami jest zdecydowanie najskuteczniejszym strzelcem Znicza przed sezonem.

Drużyna przygotowywała się do sezonu na obozie pod Opalenicą. W Pruszkowie nie było na to szans. Miejscowy stadion przechodzi modernizację, kładziona jest podgrzewana murawa. Boisko będzie gotowe na koniec sierpnia. Pierwsze siedem meczów Znicz zagra w związku z tym na wyjeździe. Nie musi to być jednak duże osłabienie, gdyż Znicz tradycyjnie dobrze radzi sobie w meczach na boiskach rywali.

O co więc zagra w tym sezonie drużyna z Pruszkowa? Trudno powiedzieć. Patrząc na skład, wydaje się, że drużynie nie grozi spadek, jednak z walką o czołowe lokaty mogą być spore problemy. - Początek ligi będzie ciężki. Nie załamujemy jednak rąk. Gdy zaczynałem pracę w Pruszkowie, celem było co najmniej dziesiąte miejsce, a o mały włos awansowalibyśmy do ekstraklasy. Teraz też nie będzie źle - zapewnia Grembocki. Z drugiej strony piłkarzy takich jak Robert Lewandowski, Igor Lewczuk i Łukasz Grzeszczyk ciężko będzie zastąpić - dodaje.

Transfery Znicza

Przyszli: Sylwester Buga (Pogoń Siedlce), Norbert Czubała (Concordia), Paweł Strózik, Iwo Zubrzycki (obaj Jagiellonia Białystok), Pavol Pronaj, Tomasz Bzdęga (obaj ŁKS Łomża). W trakcie załatwiania: Wojciech Wocial (Legia), Dawid Florian (Lech Poznań). Odeszli: Łukasz Grzeszczyk (Wisła Płock), Robert Lewandowski (Lech Poznań), Marcin Rackiewicz (Widzew Łódź), Paweł Zawistowski, Igor Lewczuk (obaj Jagiellonia), Charles Nwaogu (powrót do Nigerii), Tomasz Chałas (Legia Warszawa).

Terminarz Znicza

1. kolejka, sobota 26 lipca: GKS Jastrzębie - Znicz (19.30); 2. kolejka, sobota 2 sierpnia: Znicz - Tur Turek (17);

3. kolejka, środa 6 sierpnia: GKS Katowice - Znicz (18); 4. kolejka, 9/10 sierpnia: Kmita - Znicz (termin nie ustalony); 5. kolejka, sobota 16 sierpnia: Wisła Płock - Znicz (20); 6. kolejka: 23/24 sierpnia: Odra Opole - Znicz; 7. kolejka, 30/31 sierpnia: Znicz - Warta Poznań; 8. kolejka, środa 3 września: Motor Lublin - Znicz; 9. kolejka, 6/7 września: Znicz Pruszków - Korona Kielce; 10. kolejka, 13/14 września: Zagłębie Lubin (?) - Znicz; 11. kolejka, 20/21 września: Znicz - Flota Świnoujście; 12. kolejka, 27/28 września: Dolcan Ząbki - Znicz; 13. kolejka, 4/5 października: Znicz - GKP Gorzów Wlkp.; 14. kolejka: 8 października: Górnik Łęczna - Znicz; 15. kolejka, 11/12 października: Znicz - Widzew Łódź (?); 16. kolejka, 18/19 października: Stal Stalowa-Wola - Znicz; 17. kolejka, 25/26 października: Znicz - Podbeskidzie Bielsko-Biała; 18. kolejka, 8/9 listopada: Znicz - Jastrzębie; 19. kolejka, 15/16 listopada: Tur Turek - Znicz.